Planeta Země je náš jediný domov
Planeta Země je náš jediný domov. A každý z nás se může podílet na tom,…
Planeta Země je náš jediný domov. A každý z nás se může podílet na tom,…
Přispějte ke změně s ekoznačkou EU!
Nejekologičtější nákup je vždy ten, který vůbec neděláme,…
V dnešný Deň Zeme si pripomíname, aké dôležité je starať sa o našu planétu. Témou…
Občianska iniciatíva STOP ZELENÁ sa snaží vyvíjať osvetovú činnosť v oblasti ochrany životného prostredia, znižovať odpad v podobe „ľudských stôp“ zanechaných vo voľnej prírode, ale aj v mestách a regiónoch, a tak vytvárať priaznivejšie životné prostredie pre budúce generácie v súlade s princípom trvalo udržateľného rozvoja Slovenska.
Objavovaním prírody objavujete samého seba…Zem hrá hudbu pre tých, ktorí počúvajú…
Občianske združenie STOP ZELENÁ a jej bratislavskí členovia a sympatizanti sa rozhodli vstúpiť do komunálnej politiky v Bratislave a preto založili občiansku platformu
Cieľom občianskej platformy je zlepšovanie informovanosti širokej verejnosti o živote a komunálnej politike v Bratislave, pomáhať zachovávať historické hodnoty mesta a budovať hrdosť na hlavné mesto Slovenskej republiky – na našu Bratislavu.
Žijeme Bratislavou…sme BratislavA pozitív:-)
Budeme kandidovať v komunálnych voľbách 2022
NOVÁ OBYVATEĽKA v rehabilitačnej stanici pre veľké šelmy v ZOO BOJNICE
Osirelé mláďa medveďa hnedého sa pohybovalo na ceste medzi obcami Očová a Hrochoť. Pracovníci Zásahového tímu STRED ŠOP SR, čakali od nahlásenia niekoľko hodín, či sa poň nevráti matka. Keď sa tak nestalo, mláďa odchytili a previezli do Národnej zoo Bojnice.
Viac sa dočítate v príspevku nižšie
10. máj 2025 - SVETOVÝ DEŇ SŤAHOVAVÉHO VTÁCTVA 2025
TÉMA: Zdieľané priestory – Tvorba miest a komunít priaznivých pre vtáky
Spoločne môžeme vytvoriť mestá, kde môžu vtáky aj ľudia spolu žiť v harmónii.
Sťahovavé vtáky čelia obrovským hrozbám: strata biotopov, nárazy do skla, svetelný a hlukový smog či voľne sa pohybujúce mačky.
Môžeme to zmeniť!
Ako pomôcť
Vysaďte pôvodné rastliny vo svojej záhrade alebo na balkóne
🪟 Použite ochranné fólie na okná proti nárazom vtákov
Zhasnite svetlá počas migračných nocí
Nenechávajte mačky voľne pobehovať
Vyhýbajte sa pesticídom a plastom
Hovorte o tom! Zdieľajte vedomosti!
Celý článok nájdete na našej webovej stránke: https://www.sopsr.sk/web/?cl=21226
Mestá priateľské k vtákom = zdravšie a krajšie miesta pre nás všetkých.
Zistite viac a zapojte sa: www.worldmigratorybirdday.org
#WorldMigratoryBirdDay #WMBD2025 #ZdieľanéPriestory #VtákyVNašichMestách #PrírodaVPohybe #OchranaPrírody #OchranaVtáctva
🪹V týchto dňoch už prvé drozdy, sýkorky, či pinky opúšťajú svoje rodné hniezda.
Ak nájdete operené vtáčatá na zemi alebo v tráve nie je potrebné ich zachraňovať, nie sú opustené. Ich rodičia sú nablízku a zháňajú pre ne potravu. Mláďatá ešte zopár dní zostávajú pod dohľadom svojich rodičov mimo hniezda, kým sa rozletia sami do sveta.
POPOLAVEC DLHOLISTÝ MORAVSKÝ (Tephroseris longifolia subsp. moravica) - Endemický klenot karpatských lúk
Ide o nesmierne vzácnu astrovitú rastlinu, ktorá na prelome mája a júna rozkvitá iba na zopár neveľkých lúkach v Bielych a Bílých Karpatoch, Strážovských vrchoch, Vtáčniku a Tríbeči. A na všetkých známych lokalitách pritom prežíva len v desiatkach, v lepšom prípade stovkách jedincov.
Už onedlho opäť rozkvitne vzácny popolavec dlholistý moravský pod Lysou. Správa CHKO Biele Karpaty a BROZ - ochranárske združenie sa už niekoľko rokov starajú o ochranu týchto vzácnych rastlín pred ohryzom zverou.
Viac sa dočítate v príspevkoch nižšie
Pozývame Vás na exkurziu na Devínske jazero, ktorú organizuje na Správa CHKO Záhorie v sobotu
17. mája
Devínske jazero patrí k najlepšie zachovaným územiam v nive rieky Moravy. Záplavové územie tu má rozlohu až 12 km2 a šírka nivy od rieky po hrádzu tu dosahuje až 3 km, čo je na Slovensku unikát, pretože väčšina takýchto mokradí bola zničená reguláciou tokov a odvodnením.
Predpokladaná dĺžka exkurzie: cca 3 hodiny
Stretnutie : v sobotu 17.5.2025 o 13:00 na parkovisku pri záhradkárskej osade pred čučoriedkovou farmou Berry Farm
Čo potrebujete: Ak máte možnosť, zoberte si ďalekohľady. Trasa je nenáročná, stačí i športová obuv vhodná pre rodiny s deťmi.
Exkurzia sa uskutoční v rámci projektu Príroda pre všetkých, ktorý je podporený EÚ v rámci LIFE Programme a zo štátneho rozpočtu prostredníctvom Ministerstvo životného prostredia SR.
RSS Error: This XML document is invalid, likely due to invalid characters. XML error: > required at line 22, column 60
Ochránci přírody z Břeclavi nabízí zájemcům možnost nahlédnout a poodhalit taje života jedné z našich sov - kalousů ušatých. S využitím kamer s nočním viděním instalovaných k jejich hnízdu sledují… [...]
Dlouhodobé sucho, povodně a přívalové povodně, vydatné srážky, růst průměrné roční teploty i extrémně vysoké teploty, extrémní vítr a požáry vegetace – tak se projevují změny klimatu v Česku. A… [...]
Dvě desítky tůní vznikly loni v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví na Olomoucku a Národní přírodní rezervaci Žebračka u Přerova. Nechala je vybudovat Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK).… [...]
Pracovníci Městských lesů Hradec Králové po roce vysadili do Stříbrného rybníku ve stejnojmenném kempu u Hradce Králové další várku mladých candátů. Candát je dravou rybou a v rybníku by měl… [...]
Lesy ČR (LČR) tento týden otevřely bezbariérovou stezku v Podkomorských lesích u Brna. Jde o první ze stezek, které mají být ve státních lesích upravené a vyznačené, aby získali na… [...]
Safari Park Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku začal chovat dva bércouny Petersovy. Asi půlkilogramoví savci, kteří vzezřením připomínají hlodavce, jsou příbuznými slonů. Chovný pár tvoří devítiměsíční samice původem z… [...]
LETĚT, ČI NELETĚT?
Většina ptáků, která odlétá na zimu do teplých krajin, se již vrátila zpět na svá hnízdiště v Evropě.
Jak však ptáci dospějí k rozhodnutí, že je dobrý čas započít svou dalekou cestu do svých evropských domovů? Na to odpovídá v příspěvku Zeptej se vědce kolega Peter Mikula z katedry ekologie!
Na ptáky jsme krátký, ale v poslední době je krátká i zima.
Tak jak tažní ptáci poznají, kdy se vrátit, aby nepřiletěli moc pozdě a nedali si na zobák?
Peter nám dnes poví, jak se zvládnou taková hejna ptáků načasovat.
A už v pondělí 19. května vám od 19:00 budou Ondra s Tomášem vyprávět ve Skautský institut na Staromáku o hejnech nejen ptačích, ale i lidských.
Tak dorazte!
DOTAZ
Dobrý den,
jak poznají tažní ptáci, že v jejich domovině je již příznivé počasí a oni se mohou vrátit ze zimovišť? Dnes jsem poslouchala v rádiu rozhovor s ornitologem, který vyjmenovával druhy ptáků, které se díky teplému počasí v ČR vrátily z Afriky o cca 3 týdny dříve.
Jak může pták v Africe vědět, že v ČR je letos mírná zima a má vyrazit na cestu dříve?
Děkuji.
MINUTOVÁ ODPOVĚĎ
🪶 Skoršie jarné prílety diaľkovo migrujúcich vtákov na hniezdiská súvisia s rastúcimi globálnymi teplotami.
🪶 Stále ale úplne nerozumieme, prečo je tomu tak.
🪶 Vtáčí migranti sú možno schopní zvýšiť svoju migračnú rýchlosť, ak im prostredie počas migrácie napovedá, že jar je na hniezdiskách už za rohom.
🪶 Alternatívou je, že otepľujúce sa podnebie určitým spôsobom zvýhodňuje jedince, ktoré prilietajú skoro, a tým, pravdepodobne bez vedomého pričinenia vtákov, dochádza k postupnému posunu ich jarných príletov.
ODPOVĚĎ
Správne načasovanie príletu na hniezdiská je predovšetkým pre diaľkovo migrujúce druhy vtákov vskutku delikátny počin. Ich zimoviská v tropických diaľavách a hniezdiská na severe delia tisíce kilometrov. Oba typy prostredia sa nachádzajú v odlišných podnebných pásmach s vlastnými klimatickými prvkami.
Nesprávne načasovanie migrácie môže zmariť nielen úspešné hniezdenie, ale aj život samotného jedinca. Príliš včasný prílet, keď zima ešte nepoľavila, ohrozuje vtáky vyhladovaním, prílišné otáľanie ale znižuje šance na obsadenie a výber vhodného teritória a partnera.
Migračné správanie vtákov je ovplyvnené celou plejádou mechanizmov a faktorov, od vnútorných po vonkajšie. Ich dôležitosť sa však líši medzi druhmi a ich úloha nie je vždy úplne pochopená [2].
Načasovanie migrácie je často pod silnou genetickou a endogénnou (vnútornou) kontrolou súvisiacou s biologickými hodinami zosúladenými so zmenami vo fotoperióde (dĺžke doby denného svetla) v priebehu roku [1]. Migráciu môže okrem toho spustiť kombinácia zmien teplôt a dostupnosti potravy, nepriazne počasia, sociálnych stimulov či kondície jedinca [2].
Skoršie jarné prílety migrantov na hniezdiská v našich končinách sú v súlade s rastúcimi globálnymi teplotami, a teda rýchlejším nástupom jari v posledných dekádach. Ako vtáky na zimoviskách „vedia“, že jar doputovala na hniezdiská skôr než rok predtým?
Vedie sa o tom živá odborná debata, žiaľ, stále bez jasnej odpovede. Tradične sa predpokladalo, že vtáčí migranti sú schopní na základe rôznych indikátorov v prostredí priamo počas migrácie vycítiť rýchlejší nástup jari na hniezdiskách. Ako odpoveď na to môžu zvýšiť svoju migračnú rýchlosť, napríklad skrátením prestávok potrebných k doplneniu „paliva“ počas migrácie [3]. Toto vysvetlenie ale naráža na fyziologické limity migrujúcich vtákov.
Ďalšou možnosťou je, že otepľujúce sa podnebie nejakým spôsobom zvýhodňuje jedincov, ktorí prilietajú skoro. Inými slovami, k postupnému posunu jarných príletov vtákov dochádza v dôsledku pozitívneho výberu týchto jedincov [4]. Posun je ale spravidla pomalší, než by zodpovedalo zmenám prostredia, a doplácajú na to hlavne diaľkovo migrujúce vtáky.
🫃 Celá záležitosť je však ešte o niečo zložitejšia – vtáky môže na zimoviskách zdržať napríklad nepriaznivý stav prostredia, kvôli ktorému si nedokážu vytvoriť dostatočné predmigračné zásoby tuku (a tiež svalov), alebo nepriaznivé počasie a hľadanie vhodných oddychových zastávok priamo počas migrácie [3, 5].
Migrujúce vtáky sú v súčasnosti jednou z najohrozenejších skupín vtákov hlavne kvôli strate prirodzeného prostredia, legálnemu a ilegálnemu lovu, zníženej dostupnosti potravy a už spomínaným klimatickým zmenám [6, 7].
Vtáčie druhy sa líšia svojou citlivosťou k jednotlivým signálom životného prostredia a „nečítajú” ich preto rovnako. To môže vyústiť v nesúlad v načasovaní dôležitých fáz životných cyklov (tzv. fenologický nesúlad) prepojených druhov ako predátorov a koristi, alebo hniezdnych parazitov a ich hostiteľov [8, 9].
Teplejšia klíma ale niektorým migrantom zrejme vyhovuje a zvyšuje ich hniezdnu úspešnosť alebo počet hniezdnych pokusov [10].
Pro Zeptej se vědce odpovídal Peter.
RNDr. Peter Mikula, Ph.D., TUM School of Life Sciences a Institute for Advanced Study, Technische Universität München - TUM, Fakulta životního prostředí - ČZU v Praze
Odbornou revizi poskytl:
RNDr. Vojtěch Brlík, Ph.D., Ústav biologie obratlovců AV ČR a Katedra ekologie, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
Odpověď editovali:
Ing. Zuzana Jacková
Hedvika Šimková
Luděk Vašta
Ing. Kristýna Lapčíková, Dr. sc. ETH Zürich, Ústav analytické chemie, VŠCHT Praha
Ke zveřejnění na sociálních sítích připravil:
Mgr. Michal Kraus, Mikrobiologický ústav AV ČR
Zdroje najdete v komentáři.
WE WERE PART OF EAZA BIRD TAG MEETING!
Our colleagues from the department of ecology participated at EAZA - the European Association of Zoos and Aquaria Bird TAG meeting!
They talked about egg turning in wild a captive birds, a project coordinated in cooperation with Zoo Brno and SAFARI PARK DVŮR KRÁLOVÉ!
EAZA Bird TAGs meeting 2025
Ve dnech 7.–10. května se ve Švédsku konalo setkání EAZA Bird TAGs, které spojuje odborníky z evropských zoo zabývající se koordinací odborné péče, chovem a ochranou ptáků.
Kvůli terénní práci jsme se nemohli zúčastnit osobně, ale Lucie Pešková přispěla na dálku prezentací věnovanou otáčení vajec u ptáků.
Ve svém příspěvku shrnula i některé unikátní poznatky získané díky spolupráci se Zoo Brno
a Zoo Dvůr Králové
.
Děkujeme organizátorům za možnost sdílet naši práci i na dálku.
#fzpczu #podporenoTACR #programPROSTREDIPROZIVOT
Technologická agentura ČR Fakulta životního prostředí - ČZU v Praze
NA CO SI DÁVAT POZOR PŘI VÝSADBĚ NA ZAHRÁDCE?
Chystáte se k jarní výsadbě na vašich zahrádkách? Nešťastnou náhodou tak můžete do naší přírody zavléct invazní druhy rostlin.
Poslechněte si rozhovor na Českém rozhlase Dvojce s naší kolegyní Kateřinou Berchovou Bímovou z katedry aplikované ekologie o riziku zavlečení invazních rostlin do naší krajiny a jejich vlivu na tuzemskou biodiverzitu.
Rozhovor si můžete poslechnout v čase 7:47 zde: https://program.rozhlas.cz/zaznamy#/dvojka/16/2025-05-03
CO DĚLAJÍ VĚDCI V LOMU VRŠANY BĚHEM NOCI?
V lomu Vršany příroda ukazuje, co umí, když jí necháme prostor. A náš tým to v rámci projektu "RUR - region univerzitě, univerzita regionu" všechno bedlivě sleduje ve dne i v noci.
Kolegové posbírali spoustu zajímavých dat o půdě, vodě i živočiších z míst, kde se příroda pomalu probouzí.
A k čemu data z takových míst jsou? Díky nim můžeme zjistit, jak se krajina a příroda může obnovit, co jí v tom pomáhá nebo co takovou obnovu naopak brzdí. Tyto poznatky pak pomáhají k přeměně "měsíční krajiny" na krajinu funkční a přírodně bohatou.
Gratulujeme vítězům Campus Sustainability Challenge 2025!
1. místo obsadili studentky Bc. Nikola Malovcová z naší fakulty a Hana Klímová z Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU v Praze s projektem KRUH – Kampusový Re-use Hub!
Okáč skalní se po letech vrátil do Českého krasu. V CHKO České středohoří se totiž osvědčilo vypouštění housenek i dospělých motýlů na vhodná místa. Žije tu už více než 5000 těchto vzácných motýlů.
Pro okáče skalního jsme proto připravili záchranný program a ověřený postup budeme opakovat i jinde. V těchto dnech našlo 600 housenek ze specializovaného odchovu nový domov v národní přírodní památce Kotýz v CHKO Český kras.
Návrat okáče skalního financuje evropský projekt PROSPECTIVE LIFE. Motýly odchovává Skupina JARO.
: Ondřej Nitsch, Václav John
Občianska iniciatíva STOP ZELENÁ sa snaží vyvíjať osvetovú činnosť v oblasti ochrany životného prostredia, znižovať odpad v podobe „ľudských stôp“ zanechaných vo voľnej prírode, ale aj v mestách a regiónoch, a tak vytvárať priaznivejšie životné prostredie pre budúce generácie v súlade s princípom trvalo udržateľného rozvoja Slovenska.
Občianske združenie STOP ZELENÁ a jej bratislavskí členovia a sympatizanti sa rozhodli vstúpiť do komunálnej politiky v Bratislave a preto založili občiansku platformu
Cieľom občianskej platformy je zlepšovanie informovanosti širokej verejnosti o živote a komunálnej politike v Bratislave, pomáhať zachovávať historické hodnoty mesta a budovať hrdosť na hlavné mesto Slovenskej republiky – na našu Bratislavu.
Žijeme Bratislavou…sme BratislavA pozitív:-)
Budeme kandidovať v komunálnych voľbách 2022
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.