Photos from SEV Dropie’s post
Autor príspevku a foto Slovenská agentúra životného prostredia – SAŽP on Facebook
Autor príspevku a foto Slovenská agentúra životného prostredia – SAŽP on Facebook
Občianska iniciatíva STOP ZELENÁ sa snaží vyvíjať osvetovú činnosť v oblasti ochrany životného prostredia, znižovať odpad v podobe „ľudských stôp“ zanechaných vo voľnej prírode, ale aj v mestách a regiónoch, a tak vytvárať priaznivejšie životné prostredie pre budúce generácie v súlade s princípom trvalo udržateľného rozvoja Slovenska.
Objavovaním prírody objavujete samého seba…Zem hrá hudbu pre tých, ktorí počúvajú…
Občianske združenie STOP ZELENÁ a jej bratislavskí členovia a sympatizanti sa rozhodli vstúpiť do komunálnej politiky v Bratislave a preto založili občiansku platformu
Cieľom občianskej platformy je zlepšovanie informovanosti širokej verejnosti o živote a komunálnej politike v Bratislave, pomáhať zachovávať historické hodnoty mesta a budovať hrdosť na hlavné mesto Slovenskej republiky – na našu Bratislavu.
Žijeme Bratislavou…sme BratislavA pozitív:-)
Budeme kandidovať v komunálnych voľbách 2022
Na Slovensku stále chýba zákon o zmene klímy, ktorý by jasne stanovoval povinnosti a ciele pri znižovaní emisií skleníkových plynov. Nová legislatíva by taktiež mala prispieť k posilneniu sankčných mechanizmov pri nedodržiavaní cieľov v oblasti národných klimatických politík. Aj keď zákon stále nemáme, pracuje sa na ňom už 4 roky.
Stopy za lietadlami niekedy na oblohe vydržia celé hodiny. Vedie to nielen k vzniku nezmyselných konšpiračných teórií o takzvaných chemtrails, ktoré by mali cielene meniť počasie, ale najmä k reálnym dopadom na klímu. Vedci ešte len začínajú chápať, aké silné tieto dopady sú a ako ovplyvňujú ľudské životy.
Situácia s pôdnym suchom na Slovensku sa v prvých májových dňoch výrazne zhoršila. Výrazné až extrémne sucho zasahuje tretinu územia a zásoba vody v pôde je na mnohých miestach kriticky nízka. Najviac postihnuté sú západné regióny a severné oblasti Slovenska. Vyplýva to z aktualizovaných dát portálu intersucho.sk.
POPOLAVEC DLHOLISTÝ MORAVSKÝ (Tephroseris longifolia subsp. moravica) - Endemický klenot karpatských lúk
Ide o nesmierne vzácnu astrovitú rastlinu, ktorá na prelome mája a júna rozkvitá iba na zopár neveľkých lúkach v Bielych a Bílých Karpatoch, Strážovských vrchoch, Vtáčniku a Tríbeči. A na všetkých známych lokalitách pritom prežíva len v desiatkach, v lepšom prípade stovkách jedincov.
Už onedlho opäť rozkvitne vzácny popolavec dlholistý moravský pod Lysou. Správa CHKO Biele Karpaty a BROZ - ochranárske združenie sa už niekoľko rokov starajú o ochranu týchto vzácnych rastlín pred ohryzom zverou.
Viac sa dočítate v príspevkoch nižšie
Pozývame Vás na exkurziu na Devínske jazero, ktorú organizuje na Správa CHKO Záhorie v sobotu
17. mája
Devínske jazero patrí k najlepšie zachovaným územiam v nive rieky Moravy. Záplavové územie tu má rozlohu až 12 km2 a šírka nivy od rieky po hrádzu tu dosahuje až 3 km, čo je na Slovensku unikát, pretože väčšina takýchto mokradí bola zničená reguláciou tokov a odvodnením.
Predpokladaná dĺžka exkurzie: cca 3 hodiny
Stretnutie : v sobotu 17.5.2025 o 13:00 na parkovisku pri záhradkárskej osade pred čučoriedkovou farmou Berry Farm
Čo potrebujete: Ak máte možnosť, zoberte si ďalekohľady. Trasa je nenáročná, stačí i športová obuv vhodná pre rodiny s deťmi.
Exkurzia sa uskutoční v rámci projektu Príroda pre všetkých, ktorý je podporený EÚ v rámci LIFE Programme a zo štátneho rozpočtu prostredníctvom Ministerstvo životného prostredia SR.
Spolupráca partnerov v rámci projektu Príroda pre všetkých.
Exkurzia zrealizovaná aj vďaka projektu Príroda pre všetkých , ktorý je podporený EÚ v rámci LIFE Programme a zo štátneho rozpočtu prostredníctvom Ministerstvo životného prostredia SR.
Štátna ochrana prírody SR eviduje ďalší útok vlka na hospodárske zvieratá v Strážovských vrchoch.
V sobotu 3. mája došlo k útoku na hospodárske zvieratá v katastri obce Domaniža, okres Považská Bystrica. V dôsledku útoku boli usmrtené štyri dospelé ovce a ďalšie dve boli zranené. Zamestnanci Štátnej ochrany prírody SR pri obhliadke potvrdili, že škodu spôsobil vlk dravý. Viac
https://www.sopsr.sk/web/?cl=21225
RSS Error: This XML document is invalid, likely due to invalid characters. XML error: > required at line 22, column 60
Den Země je mezinárodní svátek, jenž je spojen s datem 22. dubna. Cílem tohoto dne je připomínat lidem, že naše planeta potřebuje zvýšenou péči – především její „sebeuzdravné“ mechanismy, neboť… [...]
Přichází období, kdy bude zase možné zaslechnout jednoho z nejohroženějších ptáků české přírody – chřástala polního (Crex crex). Tento plachý a na loukách skrytě žijící pták je známý svým nezaměnitelným… [...]
Trojice jeskynních potápěčů zkusí v Moravském krasu překonat náročnou trasu systémem Amatérské jeskyně. Začátek je v jeskyni Nová Rasovna, konec v Pustém žlebu, kdy pod vodou je asi kilometr ze… [...]
Lesy města Český Krumlov plánují více turisticky využívat lesy v lokalitě Dubík a vybudovat tam herní komplex. Zadaly studii o využitelnosti celé oblasti, která se rozprostírá mezi vrcholy Dubík, Dubový… [...]
Na Gahurově prospektu v centru Zlína, zeleném prostranství směřujícím k Památníku Tomáše Bati, je 11 laviček připomínajících papírové vlaštovky. První lavička byla umístěna pod Památníkem Tomáše Bati už loni v… [...]
Do zoologické zahrady ve vídeňském Schönbrunnu dorazil na konci dubna nový pár pand velkých z Číny, návštěvníci je budou moci vidět od poloviny května a zoo je představí při slavnostním… [...]
Okáč skalní se po letech vrátil do Českého krasu. V CHKO České středohoří se totiž osvědčilo vypouštění housenek i dospělých motýlů na vhodná místa. Žije tu už více než 5000 těchto vzácných motýlů.
Pro okáče skalního jsme proto připravili záchranný program a ověřený postup budeme opakovat i jinde. V těchto dnech našlo 600 housenek ze specializovaného odchovu nový domov v národní přírodní památce Kotýz v CHKO Český kras.
Návrat okáče skalního financuje evropský projekt PROSPECTIVE LIFE. Motýly odchovává Skupina JARO.
: Ondřej Nitsch, Václav John
Zažijte českou přírodu na vlastní kůži.
Na roadshow Pro českou přírodu se děti učí hrou a všichni společně objevujeme, jak chránit naši krajinu.
Na interaktivních stanovištích se nejen pobavíte, ale taky hodně naučíte – ať je vám 6 nebo 60.
Těšit se můžete na debaty o přírodě s experty i lidmi z praxe.
Děti si odnesou diplomy a placky, dospělí třeba tipy, jak ušetřit za energie díky poradenství od SFŽP ČR.
První dvě zastávky už máme za sebou – ale na jaře a v létě pokračujeme dál po Česku. Už 8. května se můžeme potkat v Návštěvnickém centru Srní na Šumavě.
Učení hrou, ochrana přírody a zábava pro celou rodinu – to je roadshow Pro českou přírodu.
CO NA PROBLEMATIKU ZNEČIŠTĚNÍ ŘEK ODPADNÍ VODOU ŘÍKÁ ODBORNÍK Z FŽP?
Nová epizoda pořadu Nedej se! od Česká televize se zaměřuje na znečišťování potoků a řek splaškami, které z tzv. odlehčovacích komor do toků vytékají při vydatných deštích.
Tuto problematiku v pořadu komentuje i náš kolega hydrobiolog Ondřej Simon z katedry plánování krajiny a sídel, který se věnuje výzkumu ohrožených mlžů perlorodek říčních.
Na pořad Nedej se! se můžete podívat na odkazu https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/225562248410009/
Jak poznat samce a samici čejky chocholaté?
Zde jsou příklady některých čejek, které se nám letos podařilo odchytit. Podívejte se, jak se od sebe obě pohlaví liší.
Samec má delší a výraznější chocholku, sytě černá prsa, větší křídla a často i červené nohy. Celkově působí kontrastněji.
Samice má kratší a jemnější chocholku, černá na prsou je bledší a často s bílými flíčky, křídla menší a nohy spíše do hněda. Při porovnání se samcem působí jemnějším dojmem.
Technologická agentura ČR Fakulta životního prostředí - ČZU v Praze
#fzpczu #podporenoTACR #programPROSTREDIPROZIVOT
VYBERÁME ZO SPRÁVY O STAVE ŽP
Kategorizácia lesov podľa ich funkcií
Lesy zo svojej podstaty plnia viac funkcií (služieb) súčasne, a to okrem produkčnej (hospodárskej) aj mimoprodukčné (verejnoprospešné) funkcie.
Z hľadiska ich prevažujúcich funkcií sa lesy členia na príslušné kategórie, pričom najviac zastúpenou kategóriou sú lesy hospodárske (sú určené najmä na produkciu dreva a ostatných lesných produktov pri súčasnom zabezpečovaní mimoprodukčných funkcií lesov), nasledujú lesy ochranné (zabezpečujú ich ochranné funkcie, najmä ochranu pôdy, vody a infraštruktúry) a najmenšie zastúpenie majú lesy osobitného určenia (zabezpečujú špecifické potreby spoločnosti, právnických alebo fyzických osôb).
Väčšina hospodárskych lesov sú lesy polyfunkčné, ktoré plnia okrem produkčnej i ďalšie pridružené ekologické a sociálne funkcie (výlučne produkčný funkčný typ tvoril len 11 % z výmery lesných porastov).
Oblasť ochrany lesov je súčasťou cieľov udržateľného rozvoja:
Cieľ 15: Chrániť, obnovovať a podporovať udržateľné využívanie ekosystémov, udržateľne riadiť lesné hospodárstvo, bojovať proti znehodnocovaniu pôdy a zastaviť stratu biodiverzity
Viac informácií nájdete
https://www.enviroportal.sk/sprava/11945
Zdroj obrázka: Správa o stave ŽP
PENÍZE Z PROJEKTŮ POMÁHAJÍ
Na vlně sledování vodních toků
Prozkoumat 26 000 km vodních toků a jejich niv? Přesně to máme v plánu do konce roku 2025. Pomoci nám můžete i vy. Stačí si nainstalovat mobilní aplikaci HydroMAP a vyrazit do terénu.
A k čemu nám získaná data o našich potocích a říčkách budou? Využijeme je třeba k výběru těch, co se hodí k obnově do přírodě blízkého stavu. To prospěje řadě živočichů a rostlin a napomůže k lepšímu zadržování vody v krajině. Finanční prostředky projektu „Pasportizace vodních toků“ poskytl Národní plán obnovy.
Lucie Benešová
Bezpečnější oslavy, čistší ovzduší a méně stresu pro lidi i zvířata díky novele zákona o pyrotechnice.
Konec prodeje mimo kamenné prodejny (s výjimkou kategorie F1)
Přísnější kontrola prodeje – pyrotechniku vyšších kategorií jen s licencí
Ochranná pásma – minimálně 250 metrů od nemocnic, ZOO, útulků či chovů zvířat
Obce získají větší pravomoc regulovat pyrotechniku vyhláškou
Pokuty až 500 000 Kč za porušení pravidel
Cílem novely je snížit riziko úrazů a požárů, omezit hluk a znečištění ovzduší. Bezpečné použití pyrotechniky je klíčem k tomu, aby oslavy zůstaly radostné.
Co přináší novela zákona o ochraně přírody a krajiny? Méně kácení, více květin, bezpečnější domov pro zvířata.
Vyhlášení Národního parku Křivoklátsko – jedinečné lesy získají nejvyšší možnou ochranu.
Lepší ochrana stromů při výstavbě – prioritou je jejich zachování nebo jejich náhrada.
Efektivnější druhová ochrana – nový systém ochrany rostlin a živočichů se zaměřuje především na jejich přirozené prostředí.
Novela se zároveň zaměřuje na ochranu opylovačů, podporu udržitelného hospodaření a omezení světelného znečištění.
Občianska iniciatíva STOP ZELENÁ sa snaží vyvíjať osvetovú činnosť v oblasti ochrany životného prostredia, znižovať odpad v podobe „ľudských stôp“ zanechaných vo voľnej prírode, ale aj v mestách a regiónoch, a tak vytvárať priaznivejšie životné prostredie pre budúce generácie v súlade s princípom trvalo udržateľného rozvoja Slovenska.
Občianske združenie STOP ZELENÁ a jej bratislavskí členovia a sympatizanti sa rozhodli vstúpiť do komunálnej politiky v Bratislave a preto založili občiansku platformu
Cieľom občianskej platformy je zlepšovanie informovanosti širokej verejnosti o živote a komunálnej politike v Bratislave, pomáhať zachovávať historické hodnoty mesta a budovať hrdosť na hlavné mesto Slovenskej republiky – na našu Bratislavu.
Žijeme Bratislavou…sme BratislavA pozitív:-)
Budeme kandidovať v komunálnych voľbách 2022
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.