Environmentálne záťaže predstavujú územia kontaminované v dôsledku dlhodobej ľudskej činnosti, najmä priemyselnej výroby, nakladania s odpadmi, skladovania a distribúcie ropných a chemických látok, banskej činnosti, dopravy alebo vojenských aktivít. Kontaminácia môže zasahovať pôdu, horninové prostredie, pôdny vzduch, povrchové a predovšetkým podzemné vody, pričom jej účinky môžu pretrvávať desiatky rokov po ukončení pôvodnej činnosti.
Z hľadiska hodnotenia environmentálneho rizika je rozhodujúca väzba zdroj kontaminácie – transportná cesta – receptor. Samotná prítomnosť kontaminantu preto ešte neurčuje mieru rizika. Posudzuje sa jeho koncentrácia, toxicita, mobilita a perzistencia, rozsah kontaminácie, geologické a hydrogeologické pomery lokality, smer prúdenia podzemných vôd a existencia reálnej expozičnej cesty k človeku, vodným zdrojom alebo ekosystémom.

Na Slovensku sa environmentálne záťaže evidujú v Informačnom systéme environmentálnych záťaží (IS EZ), ktorý rozlišuje pravdepodobné environmentálne záťaže, potvrdené environmentálne záťaže a sanované alebo rekultivované lokality. Priorita riešenia sa stanovuje na základe výsledkov geologického prieskumu a hodnotenia environmentálnych a zdravotných rizík.
Bratislava patrí vzhľadom na svoju priemyselnú históriu a hydrogeologické pomery medzi územia, kde má problematika environmentálnych záťaží osobitný význam. Medzi významné lokality patria najmä Vrakunská skládka bývalých CHZJD, areál bývalého Istrochemu, priemyselné územia Slovnaftu, prístavu a ďalšie historické priemyselné a dopravné areály. Osobitnú pozornosť si vyžaduje kontaminácia podzemných vôd, pretože prostredníctvom ich prúdenia môže dochádzať k migrácii znečisťujúcich látok aj mimo hraníc pôvodného zdroja.
Riešenie environmentálnej záťaže preto musí vychádzať z podrobného geologického prieskumu životného prostredia, analýzy rizika kontaminovaného územia a návrhu primeraných sanačných opatrení. Súčasťou procesu musí byť aj monitoring účinnosti sanácie a následný postsanačný monitoring. Pri revitalizácii priemyselných brownfieldov je zároveň nevyhnutné posudzovať sanačné ciele vo vzťahu k budúcemu spôsobu využitia územia, najmä ak sa pripravuje jeho transformácia na obytnú alebo občiansku zástavbu.

STOP Zelená: Akčný plán riešenia environmentálnych záťaží na Slovensku
Slovensko už desaťročia pozná veľkú časť svojich environmentálnych záťaží. Máme register, legislatívu, odborné prieskumy, monitoring aj Štátny program sanácie environmentálnych záťaží. Samotná evidencia však pôdu ani podzemnú vodu nevyčistí. STOP Zelená navrhuje zmeniť systém tak, aby jeho výsledkom nebol ďalší dokument alebo ďalšie kolo monitorovania, ale merateľné znižovanie environmentálneho a zdravotného rizika a postupná sanácia najrizikovejších lokalít.
Štátny program sanácie environmentálnych záťaží 2022 – 2027 je základným strategickým dokumentom štátu a jeho cieľom je systematické znižovanie negatívnych vplyvov záťaží na zdravie človeka a životné prostredie. Už pri jeho prijatí MŽP SR odhadovalo potrebu financovania sanácií na obdobie 2022 – 2027 na približne 636 miliónov eur. Ministerstvo životného prostredia
1. Urobiť celoštátny audit environmentálnych záťaží
STOP Zelená navrhuje, aby MŽP SR vykonalo komplexnú revíziu všetkých potvrdených environmentálnych záťaží a vysoko rizikových pravdepodobných záťaží. Pri každej lokalite musí byť jasné, kedy bola naposledy preskúmaná, aký je rozsah kontaminácie, či existuje aktuálna analýza rizika, kto je pôvodcom alebo povinnou osobou, kto má zabezpečiť sanáciu, aký je predpokladaný náklad a v akom termíne sa má konať.
Výsledkom nemá byť ďalšia rozsiahla stratégia. Výsledkom má byť manažérsky zoznam konkrétnych lokalít s konkrétnou zodpovednosťou a termínmi.
2. Zaviesť národný rebríček priorít podľa rizika
Peniaze ani odborné kapacity neumožňujú sanovať všetky lokality súčasne. Poradie preto musí vychádzať predovšetkým z environmentálneho a zdravotného rizika, nie z toho, ktorá lokalita má práve pripravený projekt alebo kde sa podarilo najjednoduchšie vyriešiť vlastnícke vzťahy.
STOP Zelená navrhuje vytvoriť transparentnú prioritizačnú maticu, ktorá bude zohľadňovať toxicitu a koncentráciu kontaminantov, rozsah kontaminácie, ohrozenie podzemných a povrchových vôd, mobilitu kontaminácie, blízkosť vodárenských zdrojov, počet potenciálne exponovaných obyvateľov, blízkosť obytnej zástavby a citlivých receptorov a riziko ďalšieho šírenia.
Štát už environmentálne záťaže klasifikuje podľa priority. STOP Zelená navrhuje túto klasifikáciu premeniť na verejne kontrolovateľný investičný plán sanácií. Slov-Lex
3. Pre TOP rizikové záťaže zaviesť režim „prioritná sanácia“
Najrizikovejšie environmentálne záťaže by mali dostať osobitný projektový režim. Ministerstvo by pre ne malo určiť projektového manažéra, záväzný harmonogram, spôsob financovania a jednotlivé míľniky.
Každá prioritná lokalita by mala prejsť jasnou postupnosťou:
prieskum → analýza rizika → určenie zodpovednosti → projekt sanácie → financovanie → verejné obstarávanie → realizácia → postsanačný monitoring → preukázanie dosiahnutia sanačných cieľov.
Pri lokalite, ktorá už má dostatočný prieskum a analýzu rizika, sa celý proces nesmie zakaždým vracať na začiatok. Existujúce odborné podklady treba aktualizovať tam, kde je to potrebné, a pokračovať ďalším stupňom.
4. Monitoring nesmie nahrádzať sanáciu
Monitoring je nevyhnutný na sledovanie vývoja kontaminácie, ale monitorovanie environmentálnej záťaže nie je jej odstránením.
Pri lokalitách, kde analýza rizika preukázala neprijateľné riziko a potrebu nápravných opatrení, musí mať monitoring konkrétny účel: kontrolovať vývoj kontaminácie do začatia sanácie, poskytovať údaje pre jej projektovanie a následne dokazovať účinnosť vykonaných opatrení.
STOP Zelená navrhuje, aby MŽP pri každej vysoko prioritnej záťaži zverejňovalo odpoveď na jednoduchú otázku: Prečo sa táto lokalita ešte iba monitoruje a čo konkrétne bráni začatiu sanácie?
5. Jednoznačne určiť, kto má zaplatiť
Základným princípom musí zostať „znečisťovateľ platí“. Zákon č. 409/2011 Z. z. stanovuje, že pôvodca má zabezpečiť vypracovanie a realizáciu plánu prác a uhradiť náklady. Ak pôvodca zanikol, právna úprava obsahuje mechanizmus určenia povinnej osoby; ak ju nemožno určiť, o príslušnom ministerstve rozhoduje vláda. Slov-Lex
STOP Zelená navrhuje časovo obmedziť administratívnu fázu určovania zodpovednosti pri prioritných záťažiach. Nie je prijateľné, aby sa akútne environmentálne riziko roky neriešilo iba preto, že štát nevie uzavrieť otázku historickej zodpovednosti.
Pri bezprostrednom ohrození zákon už umožňuje príslušnému ministerstvu zabezpečiť potrebné práce z verejných prostriedkov a následne ich vymáhať od zodpovedného subjektu. Slov-Lex
6. Vytvoriť stabilný Národný fond sanácie environmentálnych záťaží
Sanácie nemožno plánovať iba podľa toho, či sa práve otvorí vhodná eurofondová výzva. Ide o projekty trvajúce niekoľko rokov a pri rozsiahlych záťažiach môže byť potrebný dlhodobý monitoring aj po skončení aktívnej sanácie.
STOP Zelená preto navrhuje vytvoriť stabilný viacročný finančný mechanizmus na sanáciu environmentálnych záťaží, financovaný kombináciou štátneho rozpočtu, európskych fondov a vymožených nákladov od zodpovedných subjektov.
Každé euro vynaložené štátom za subjekt, ktorý mal sanáciu zaplatiť, má byť evidované ako pohľadávka a štát má systematicky uplatňovať jeho náhradu.
7. Zverejniť verejný „semafor environmentálnych záťaží“
Súčasný Informačný systém environmentálnych záťaží obsahuje množstvo odborných údajov. STOP Zelená navrhuje nad ním vytvoriť jednoduchú verejnú vrstvu, kde občan po otvorení lokality okamžite uvidí:
ČERVENÁ – vysoká priorita, sanácia nezačala
ORANŽOVÁ – príprava sanácie
MODRÁ – prebieha sanácia
ZELENÁ – sanácia ukončená, prebieha alebo bol ukončený postsanačný monitoring.
Pri každej lokalite musí byť dátum poslednej aktualizácie, hlavné kontaminanty, aktuálne riziko, zodpovedný subjekt, vykonané práce, ďalší krok, termín a predpokladané náklady.
8. Zverejňovať výsledky monitoringu v čase
Občan dnes často nájde laboratórne výsledky alebo odbornú správu, ale nedokáže jednoducho zistiť, či sa situácia zlepšuje alebo zhoršuje.
STOP Zelená navrhuje, aby pri významných záťažiach vznikli časové grafy vývoja rozhodujúcich kontaminantov v jednotlivých monitorovacích vrtoch, mapa aktuálneho kontaminačného mraku a porovnanie výsledkov s príslušnými kritériami.
Verejnosť tak nebude odkázaná na jednotlivé čísla vytrhnuté z kontextu.
9. Povinná environmentálna due diligence pri veľkých brownfieldoch
Osobitnú pozornosť si zaslúžia bývalé priemyselné areály, ktoré sa menia na obytné a polyfunkčné štvrte.
STOP Zelená navrhuje, aby pred zásadnou zmenou využitia významného priemyselného brownfieldu bolo jednoznačne preukázané, aká bola história priemyselnej činnosti, aký je stav pôdy a podzemných vôd, či sa na území nachádza environmentálna záťaž a či sú sanačné ciele primerané budúcemu využitiu.
Rezidenčná štvrť, škola alebo detské ihrisko predstavujú úplne iný expozičný scenár ako uzavretý priemyselný areál.
10. Environmentálna záťaž musí byť viditeľná aj pri prevode pozemku
Kupujúci musí vedieť, že nadobúda pozemok s environmentálnou záťažou. Súčasná právna úprava už pri prevode nehnuteľnosti pôvodcom alebo povinnou osobou stanovuje povinnosti súvisiace s geologickým prieskumom a jeho dokumentáciou. Slov-Lex
STOP Zelená navrhuje posilniť prepojenie IS EZ – kataster – územné plánovanie – stavebné konanie, aby sa informácia o potvrdenej environmentálnej záťaži nestratila pri zmene vlastníka alebo ďalšom rozvoji územia.
11. Každá sanácia musí mať merateľný cieľ
Úspech sa nesmie hodnotiť tým, koľko peňazí bolo vyčerpaných alebo koľko ton zeminy bolo odvezených.
Pri každom projekte majú byť ešte pred začiatkom stanovené sanačné limity, cieľové koncentrácie, rozsah územia, ktorý má byť sanovaný, požadovaný stav podzemnej vody a kritériá ukončenia sanácie.
Po skončení musí nasledovať nezávislé overenie výsledku a postsanačný monitoring. Až výsledky monitoringu majú preukázať, či bolo environmentálne riziko skutočne znížené na akceptovateľnú úroveň.
12. Každoročná verejná správa ministra životného prostredia
STOP Zelená navrhuje, aby MŽP SR každoročne zverejnilo Správu o stave riešenia environmentálnych záťaží Slovenskej republiky.
Nemá mať stovky strán. Má obsahovať niekoľko jednoznačných ukazovateľov: koľko vysoko prioritných záťaží evidujeme, koľko sa sanovalo, na koľkých sa sanácia začala, koľko sa dokončilo, koľko finančných prostriedkov bolo použitých, aké náklady sa podarilo vymôcť od zodpovedných subjektov a ktoré projekty sú v omeškaní.
Čo má podľa STOP Zelená urobiť ministerstvo ako prvé
Do 100 dní zverejniť audit vysoko prioritných environmentálnych záťaží a pri každej uviesť aktuálny stav, zodpovednosť, posledný prieskum, ďalší krok a termín.
Do 6 mesiacov pripraviť verejný prioritizačný zoznam sanácií na nasledujúcich päť rokov vrátane predpokladaných nákladov a zdrojov financovania.
Do 12 mesiacov mať pri každej environmentálnej záťaži s vysokou prioritou určené, či potrebuje ďalší prieskum, aktualizáciu analýzy rizika, projekt sanácie alebo už samotnú realizáciu.
Od roku 2027 zaviesť verejný online semafor, každoročnú správu o plnení a stabilný viacročný finančný plán sanácií.
Z evidencie musíme prejsť k výsledkom
Slovensko nepotrebuje začínať od nuly. Má Informačný systém environmentálnych záťaží, odborné pracoviská, legislatívu a Štátny program sanácie. Samotný ŠPS EZ deklaruje potrebu komplexného, systémového a trvalo udržateľného riešenia problematiky environmentálnych záťaží. Ministerstvo životného prostredia
STOP Zelená navrhuje urobiť ďalší krok: zmeniť systém z evidencie problémov na systém riadenia ich odstránenia. Každá prioritná environmentálna záťaž musí mať zodpovednosť, peniaze, harmonogram, merateľný sanačný cieľ a verejne kontrolovateľný výsledok.
Pri lokalitách, kde je riziko už odborne preukázané, nemá byť otázkou, či ich budeme ďalších desať rokov sledovať. Otázkou má byť, kedy sa začne sanácia, kto za ňu zodpovedá, koľko bude stáť a kedy bude environmentálne riziko preukázateľne znížené.
V Bratislavskom kraji boli identifikované nasledovné environmentálne zaťaženia:
| Názov EZ | Register | Identifikátor | Obec | Okres | Kraj |
|---|---|---|---|---|---|
| B1 (001) / Bratislava – Staré Mesto – Americké nám. – ČS PHM | Register A | SK/EZ/B1/114 | Bratislava – Staré Mesto | Bratislava I | Bratislavský |
| B1 (002) / Bratislava – Staré Mesto – Apollo – širší priestor bývalej rafinérie | Register B | SK/EZ/B1/115 | Bratislava – Staré Mesto | Bratislava I | Bratislavský |
| B1 (002) / Bratislava – Staré Mesto – Apollo – širší priestor bývalej rafinérie | Register C | SK/EZ/B1/115 | Bratislava – Staré Mesto | Bratislava I | Bratislavský |
| B1 (003) / Bratislava – Staré Mesto – Chalupkova-Bottova ul.- Chemika – areál závodu | Register B | SK/EZ/B1/116 | Bratislava – Staré Mesto | Bratislava I | Bratislavský |
| B1 (003) / Bratislava – Staré Mesto – Chalupkova-Bottova ul.- Chemika – areál závodu | Register C | SK/EZ/B1/116 | Bratislava – Staré Mesto | Bratislava I | Bratislavský |
| B2 (001) / Bratislava – Podunajské Biskupice – južne od PD | Register A | SK/EZ/B2/117 | Bratislava – Podunajské Biskupice | Bratislava II | Bratislavský |
| B2 (002) / Bratislava – Podunajské Biskupice – Lieskovec – hnojisko | Register A | SK/EZ/B2/118 | Bratislava – Podunajské Biskupice | Bratislava II | Bratislavský |
| B2 (003) / Bratislava – Podunajské Biskupice – Lieskovec – Poľovnícky les | Register A | SK/EZ/B2/119 | Bratislava – Podunajské Biskupice | Bratislava II | Bratislavský |
| B2 (003) / Bratislava – Podunajské Biskupice – Lieskovec – Poľovnícky les | Register C | SK/EZ/B2/119 | Bratislava – Podunajské Biskupice | Bratislava II | Bratislavský |
| B2 (004) / Bratislava – Ružinov – Čierny les | Register B | SK/EZ/B2/120 | Bratislava – Ružinov | Bratislava II | Bratislavský |
| B2 (005) / Bratislava – Ružinov – ČS PHM Zlaté piesky | Register C | SK/EZ/B2/121 | Bratislava – Ružinov | Bratislava II | Bratislavský |
| B2 (006) / Bratislava – Ružinov – Gumon – areál závodu | Register B | SK/EZ/B2/122 | Bratislava – Ružinov | Bratislava II | Bratislavský |
| B2 (006) / Bratislava – Ružinov – Gumon – areál závodu | Register C | SK/EZ/B2/122 | Bratislava – Ružinov | Bratislava II | Bratislavský |
| B2 (007) / Bratislava – Ružinov – Malý Dunaj – vtokový objekt | Register B | SK/EZ/B2/123 | Bratislava – Ružinov | Bratislava II | Bratislavský |
| B2 (007) / Bratislava – Ružinov – Malý Dunaj – vtokový objekt | Register C | SK/EZ/B2/123 | Bratislava – Ružinov | Bratislava II | Bratislavský |
| B2 (008) / Bratislava – Ružinov – Na paši č. 4 – chemická čistiareň | Register B | SK/EZ/B2/124 | Bratislava – Ružinov | Bratislava II | Bratislavský |
| B2 (009) / Bratislava – Ružinov – PD Prievoz | Register A | SK/EZ/B2/125 | Bratislava – Ružinov | Bratislava II | Bratislavský |
| B2 (010) / Bratislava – Ružinov – pri Štefánikovej mohyle | Register A | SK/EZ/B2/126 | Bratislava – Ružinov | Bratislava II | Bratislavský |
| B2 (012) / Bratislava – Ružinov – Rožňavská-Trnavská ul. – areál SAD a NAD | Register A | SK/EZ/B2/128 | Bratislava – Ružinov | Bratislava II | Bratislavský |
| B2 (013) / Bratislava – Ružinov – Slovnaft – širší priestor závodu | Register B | SK/EZ/B2/129 | Bratislava – Ružinov | Bratislava II | Bratislavský |
| B2 (013) / Bratislava – Ružinov – Slovnaft – širší priestor závodu | Register C | SK/EZ/B2/129 | Bratislava – Ružinov | Bratislava II | Bratislavský |
| B2 (014) / Bratislava – Ružinov – spaľovňa – skládka škváry pred budovou | Register A | SK/EZ/B2/130 | Bratislava – Ružinov | Bratislava II | Bratislavský |
| B2 (014) / Bratislava – Ružinov – spaľovňa – skládka škváry pred budovou | Register C | SK/EZ/B2/130 | Bratislava – Ružinov | Bratislava II | Bratislavský |
| B2 (015) / Bratislava – Ružinov – SPP Votrubova ul. | Register C | SK/EZ/B2/131 | Bratislava – Ružinov | Bratislava II | Bratislavský |
| B2 (016) / Bratislava – Ružinov – Tomášikova ul. – ČSPHM | Register A | SK/EZ/B2/132 | Bratislava – Ružinov | Bratislava II | Bratislavský |
| B2 (017) / Bratislava – Ružinov – Ústredná nákladná stanica | Register B | SK/EZ/B2/133 | Bratislava – Ružinov | Bratislava II | Bratislavský |
| B2 (018) / Bratislava – Vrakuňa – Dolné Hony – pole | Register A | SK/EZ/B2/134 | Bratislava – Vrakuňa | Bratislava II | Bratislavský |
| B2 (018) / Bratislava – Vrakuňa – Dolné Hony – pole | Register C | SK/EZ/B2/134 | Bratislava – Vrakuňa | Bratislava II | Bratislavský |
| B2 (019) / Bratislava – Vrakuňa – medzi skládkou CHZJD a cintorínom | Register C | SK/EZ/B2/135 | Bratislava – Vrakuňa | Bratislava II | Bratislavský |
| B2 (019) / Bratislava – Vrakuňa – medzi skládkou CHZJD a cintorínom | Register B | SK/EZ/B2/135 | Bratislava – Vrakuňa | Bratislava II | Bratislavský |
| B2 (020) / Bratislava – Vrakuňa – Vrakunská cesta – skládka CHZJD | Register B | SK/EZ/B2/136 | Bratislava – Vrakuňa | Bratislava II | Bratislavský |
| B3 (001) / Bratislava – Nové Mesto – Bojnická – obaľovačka bitúmenových zmesí | Register A | SK/EZ/B3/137 | Bratislava – Nové Mesto | Bratislava III | Bratislavský |
| B3 (003) / Bratislava – Nové Mesto – Stará Vajnorská 1- obaľovačka | Register A | SK/EZ/B3/139 | Bratislava – Nové Mesto | Bratislava III | Bratislavský |
| B3 (004) / Bratislava – Nové Mesto – Tepláreň II – Turbínová – Magnetová ul. | Register B | SK/EZ/B3/140 | Bratislava – Nové Mesto | Bratislava III | Bratislavský |
| B3 (006) / Bratislava – Rača – ČS PHM Krasňany | Register B | SK/EZ/B3/142 | Bratislava – Rača | Bratislava III | Bratislavský |
| Názov EZ | Register | Identifikátor | Obec | Okres | Kraj |
|---|---|---|---|---|---|
| B3 (007) / Bratislava – Rača – terminál Slovnaft | Register C | SK/EZ/B3/143 | Bratislava – Rača | Bratislava III | Bratislavský |
| B3 (008) / Bratislava – Rača – Žabí majer | Register B | SK/EZ/B3/144 | Bratislava – Rača | Bratislava III | Bratislavský |
| B3 (009) / Bratislava – Rača – ŽS Bratislava – východ | Register C | SK/EZ/B3/145 | Bratislava – Rača | Bratislava III | Bratislavský |
| B3 (010) / Bratislava – Vajnory – BEZ Transformátory – areál závodu | Register A | SK/EZ/B3/146 | Bratislava – Vajnory | Bratislava III | Bratislavský |
| B4 (001) / Bratislava – Devínska Nová Ves – kameňolom Srdce | Register C | SK/EZ/B4/147 | Bratislava – Devínska Nová Ves | Bratislava IV | Bratislavský |
| B4 (002) / Bratislava – Devínska Nová Ves – kameňolom Vápenka – areál PRESSKAM | Register A | SK/EZ/B4/148 | Bratislava – Devínska Nová Ves | Bratislava IV | Bratislavský |
| B4 (002) / Bratislava – Devínska Nová Ves – kameňolom Vápenka – areál PRESSKAM | Register C | SK/EZ/B4/148 | Bratislava – Devínska Nová Ves | Bratislava IV | Bratislavský |
| B4 (003) / Bratislava – Devínska Nová Ves – obaľovačka bitúmenových zmesí | Register A | SK/EZ/B4/149 | Bratislava – Devínska Nová Ves | Bratislava IV | Bratislavský |
| B4 (004) / Bratislava – Devínska Nová Ves – ohyb železnice | Register A | SK/EZ/B4/150 | Bratislava – Devínska Nová Ves | Bratislava IV | Bratislavský |
| B4 (004) / Bratislava – Devínska Nová Ves – ohyb železnice | Register C | SK/EZ/B4/150 | Bratislava – Devínska Nová Ves | Bratislava IV | Bratislavský |
| B4 (005) / Bratislava – Devínska Nová Ves – poľnohospodárske družstvo | Register A | SK/EZ/B4/151 | Bratislava – Devínska Nová Ves | Bratislava IV | Bratislavský |
| B4 (006) / Bratislava – Devínska Nová Ves – skládka odpadov pri Volkswagene | Register C | SK/EZ/B4/152 | Bratislava – Devínska Nová Ves | Bratislava IV | Bratislavský |
| B4 (006) / Bratislava – Devínska Nová Ves – skládka odpadov pri Volkswagene | Register B | SK/EZ/B4/152 | Bratislava – Devínska Nová Ves | Bratislava IV | Bratislavský |
| B4 (007) / Bratislava – Dúbravka – Technické sklo – areál závodu | Register A | SK/EZ/B4/153 | Bratislava – Dúbravka | Bratislava IV | Bratislavský |
| B4 (008) / Bratislava – Dúbravka – za konečnou električiek – ul. Pri kríži | Register A | SK/EZ/B4/154 | Bratislava – Dúbravka | Bratislava IV | Bratislavský |
| B5 (001) / Bratislava – Jarovce – pri jazere | Register A | SK/EZ/B5/155 | Bratislava – Jarovce | Bratislava V | Bratislavský |
| B5 (002) / Bratislava – Petržalka – areál DPMB na skládke odpadov | Register A | SK/EZ/B5/156 | Bratislava – Petržalka | Bratislava V | Bratislavský |
| B5 (003) / Bratislava – Petržalka – ČS PHM Viedenská cesta | Register B | SK/EZ/B5/157 | Bratislava – Petržalka | Bratislava V | Bratislavský |
| B5 (003) / Bratislava – Petržalka – ČS PHM Viedenská cesta | Register C | SK/EZ/B5/157 | Bratislava – Petržalka | Bratislava V | Bratislavský |
| B5 (004) / Bratislava – Petržalka – Janíkov dvor – bývalé PD | Register A | SK/EZ/B5/158 | Bratislava – Petržalka | Bratislava V | Bratislavský |
| B5 (005) / Bratislava – Petržalka – Kopčianska – obaľovačka | Register A | SK/EZ/B5/159 | Bratislava – Petržalka | Bratislava V | Bratislavský |
| B5 (006) / Bratislava – Petržalka – Kopčianska – pri vojenskom cintoríne | Register B | SK/EZ/B5/160 | Bratislava – Petržalka | Bratislava V | Bratislavský |
| B5 (007) / Bratislava – Petržalka – Matador – areál bývalého závodu | Register B | SK/EZ/B5/161 | Bratislava – Petržalka | Bratislava V | Bratislavský |
| B5 (007) / Bratislava – Petržalka – Matador – areál bývalého závodu | Register C | SK/EZ/B5/161 | Bratislava – Petržalka | Bratislava V | Bratislavský |
| B5 (008) / Bratislava – Petržalka – Smetný kopec | Register A | SK/EZ/B5/162 | Bratislava – Petržalka | Bratislava V | Bratislavský |
| B5 (008) / Bratislava – Petržalka – Smetný kopec | Register C | SK/EZ/B5/162 | Bratislava – Petržalka | Bratislava V | Bratislavský |
| B5 (009) / Bratislava – Rusovce – Rusovecké rameno | Register A | SK/EZ/B5/163 | Bratislava – Rusovce | Bratislava V | Bratislavský |
| B5 (010) / Bratislava – Rusovce – štrkové jamy – skládka | Register A | SK/EZ/B5/164 | Bratislava – Rusovce | Bratislava V | Bratislavský |
| B5 (011) / Bratislava – Rusovce – Tehelné – pri vodnom zdroji | Register A | SK/EZ/B5/165 | Bratislava – Rusovce | Bratislava V | Bratislavský |
| MA (001) / Gajary – Levárska cesta – skládka s OP | Register A | SK/EZ/MA/452 | Gajary | Malacky | Bratislavský |
| MA (001) / Gajary – Levárska cesta – skládka s OP | Register C | SK/EZ/MA/452 | Gajary | Malacky | Bratislavský |
| MA (002) / Gajary – Staré kasárne – mokraď v CHKO Záhorie | Register A | SK/EZ/MA/453 | Gajary | Malacky | Bratislavský |
| MA (003) / Gajary – vyťažené štrkovisko pri odkalisku | Register A | SK/EZ/MA/454 | Gajary | Malacky | Bratislavský |
| MA (004) / Jablonové – Nivy – skládka s OP | Register A | SK/EZ/MA/455 | Jablonové | Malacky | Bratislavský |
| MA (005) / Jakubov – Na vŕškoch – skládka s OP | Register A | SK/EZ/MA/456 | Jakubov | Malacky | Bratislavský |
| MA (005) / Jakubov – Na vŕškoch – skládka s OP | Register C | SK/EZ/MA/456 | Jakubov | Malacky | Bratislavský |
| MA (006) / Kostolište – Bahno – skládka s OP | Register A | SK/EZ/MA/457 | Kostolište | Malacky | Bratislavský |
| MA (007) / Kostolište – Jakos v areáli PD | Register A | SK/EZ/MA/458 | Kostolište | Malacky | Bratislavský |
| MA (008) / Kuchyňa – letisko | Register B | SK/EZ/MA/459 | Kuchyňa | Malacky | Bratislavský |
| MA (008) / Kuchyňa – letisko | Register C | SK/EZ/MA/459 | Kuchyňa | Malacky | Bratislavský |
| MA (009) / Kuchyňa – Nový dvor – skládka s OP | Register A | SK/EZ/MA/460 | Kuchyňa | Malacky | Bratislavský |
| MA (010) / Láb – Búrkové – skládka s OP | Register A | SK/EZ/MA/461 | Láb | Malacky | Bratislavský |
| MA (010) / Láb – Búrkové – skládka s OP | Register C | SK/EZ/MA/461 | Láb | Malacky | Bratislavský |
| MA (011) / Lozorno – stará pieskovňa za štrekou – skládka odpadov | Register A | SK/EZ/MA/462 | Lozorno | Malacky | Bratislavský |
| MA (011) / Lozorno – stará pieskovňa za štrekou – skládka odpadov | Register C | SK/EZ/MA/462 | Lozorno | Malacky | Bratislavský |
| MA (012) / Malacky – bývalý závod ZŤS | Register B | SK/EZ/MA/463 | Malacky | Malacky | Bratislavský |
| MA (013) / Malé Leváre – bývalé JRD | Register A | SK/EZ/MA/464 | Malé Leváre | Malacky | Bratislavský |
| MA (014) / Malé Leváre – bývalé pieskovne – skládka s OP | Register A | SK/EZ/MA/465 | Malé Leváre | Malacky | Bratislavský |
| MA (016) / Pernek – oblasť starých banských diel | Register B | SK/EZ/MA/467 | Pernek | Malacky | Bratislavský |
| MA (018) / Pernek – pri kameňolome – skládka s OP | Register A | SK/EZ/MA/469 | Pernek | Malacky | Bratislavský |
| MA (019) / Plavecké Podhradie – Úhore – skládka s OP | Register A | SK/EZ/MA/470 | Plavecké Podhradie | Malacky | Bratislavský |
| MA (020) / Plavecký Mikuláš – Na tehelni – skládka s OP | Register A | SK/EZ/MA/471 | Plavecký Mikuláš | Malacky | Bratislavský |
| MA (020) / Plavecký Mikuláš – Na tehelni – skládka s OP | Register C | SK/EZ/MA/471 | Plavecký Mikuláš | Malacky | Bratislavský |
| MA (021) / Plavecký Štvrtok – Vŕšky I – skládka s OP | Register A | SK/EZ/MA/472 | Plavecký Štvrtok | Malacky | Bratislavský |
| MA (022) / Sološnica – Mláka – skládka s OP | Register A | SK/EZ/MA/473 | Sološnica | Malacky | Bratislavský |
| MA (023) / Studienka – bývalý ŠM | Register A | SK/EZ/MA/474 | Studienka | Malacky | Bratislavský |
| MA (024) / Studienka – Na Kerchove – skládka s OP | Register A | SK/EZ/MA/475 | Studienka | Malacky | Bratislavský |
| MA (024) / Studienka – Na Kerchove – skládka s OP | Register C | SK/EZ/MA/475 | Studienka | Malacky | Bratislavský |
| MA (025) / Suchohrad – rameno Moravy SV od obce – skládka s OP | Register A | SK/EZ/MA/476 | Suchohrad | Malacky | Bratislavský |
| MA (026) / Veľké Leváre – bývalé JRD | Register A | SK/EZ/MA/477 | Veľké Leváre | Malacky | Bratislavský |
| MA (027) / Veľké Leváre – stará štrkovňa u Hozu – skládka s OP | Register A | SK/EZ/MA/478 | Veľké Leváre | Malacky | Bratislavský |
| MA (028) / Vysoká pri Morave – Rudava – skládka s OP | Register A | SK/EZ/MA/479 | Vysoká pri Morave | Malacky | Bratislavský |
| MA (029) / Záhorská Ves – Pri borníku – skládka s OP | Register A | SK/EZ/MA/480 | Záhorská Ves | Malacky | Bratislavský |
| MA (030) / Závod – stará štrkovňa – skládka s OP | Register A | SK/EZ/MA/481 | Závod | Malacky | Bratislavský |
| MA (031) / Zohor – bývalý Agrochemický podnik | Register A | SK/EZ/MA/482 | Zohor | Malacky | Bratislavský |
| PK (001) / Báhoň – staré koryto potoka – skládka | Register B | SK/EZ/PK/640 | Báhoň | Pezinok | Bratislavský |
| PK (002) / Budmerice – piesková jama – skládka | Register A | SK/EZ/PK/641 | Budmerice | Pezinok | Bratislavský |
| PK (003) / Častá – Pri Pajdle – skládka s OP | Register A | SK/EZ/PK/642 | Častá | Pezinok | Bratislavský |
| PK (003) / Častá – Pri Pajdle – skládka s OP | Register C | SK/EZ/PK/642 | Častá | Pezinok | Bratislavský |
| PK (004) / Doľany – Košiar – skládka s OP | Register A | SK/EZ/PK/643 | Doľany | Pezinok | Bratislavský |
| PK (004) / Doľany – Košiar – skládka s OP | Register C | SK/EZ/PK/643 | Doľany | Pezinok | Bratislavský |
| PK (005) / Jablonec – Peňažité – výmoľ – skládka s OP | Register A | SK/EZ/PK/644 | Jablonec | Pezinok | Bratislavský |
| PK (006) / Modra – Hliny – skládka s OP | Register B | SK/EZ/PK/645 | Modra | Pezinok | Bratislavský |
| PK (011) / Pezinok – ČS PHM – zrušená | Register B | SK/EZ/PK/650 | Pezinok | Pezinok | Bratislavský |
| PK (011) / Pezinok – ČS PHM – zrušená | Register C | SK/EZ/PK/650 | Pezinok | Pezinok | Bratislavský |
| PK (014) / Pezinok – Kolársky vrch – povrchová dobývka | Register A | SK/EZ/PK/653 | Pezinok | Pezinok | Bratislavský |
| PK (015) / Pezinok – oblasť rudných baní a starých banských diel | Register B | SK/EZ/PK/654 | Pezinok | Pezinok | Bratislavský |
| PK (017) / Pezinok – Rudné bane – odkaliská | Register B | SK/EZ/PK/656 | Pezinok | Pezinok | Bratislavský |
| PK (023) / Pezinok – Tehelňa – Stará jama – skládka KO | Register A | SK/EZ/PK/662 | Pezinok | Pezinok | Bratislavský |
| PK (024) / Pezinok – Tehelná ul. – tok Mahulianka | Register C | SK/EZ/PK/663 | Pezinok | Pezinok | Bratislavský |
| PK (026) / Svätý Jur – Brestová – skládka s OP | Register B | SK/EZ/PK/665 | Svätý Jur | Pezinok | Bratislavský |
| PK (026) / Svätý Jur – Brestová – skládka s OP | Register C | SK/EZ/PK/665 | Svätý Jur | Pezinok | Bratislavský |
| PK (027) / Šenkvice – Malé Šenkvice – skládka s OP | Register A | SK/EZ/PK/666 | Šenkvice | Pezinok | Bratislavský |
| PK (028) / Vištuk – Polanka – skládka s OP | Register A | SK/EZ/PK/667 | Vištuk | Pezinok | Bratislavský |
| PK (028) / Vištuk – Polanka – skládka s OP | Register C | SK/EZ/PK/667 | Vištuk | Pezinok | Bratislavský |
| SC (001) / Boldog – S od obce – sklad pesticídov | Register B | SK/EZ/SC/813 | Boldog | Senec | Bratislavský |
| SC (002) / Hamuliakovo – V od obce – skládka KO | Register A | SK/EZ/SC/814 | Hamuliakovo | Senec | Bratislavský |
| SC (002) / Hamuliakovo – V od obce – skládka KO | Register C | SK/EZ/SC/814 | Hamuliakovo | Senec | Bratislavský |
| SC (003) / Hrubá Borša – obaľovačka bitúmenových zmesí | Register A | SK/EZ/SC/815 | Hrubá Borša | Senec | Bratislavský |
| SC (004) / Most pri Bratislave – Prucká sihoť – poľnohospodársky areál | Register A | SK/EZ/SC/816 | Most pri Bratislave | Senec | Bratislavský |
| SC (005) / Most pri Bratislave – Studené – skládka KO I v štrkovni | Register A | SK/EZ/SC/817 | Most pri Bratislave | Senec | Bratislavský |
| SC (006) / Most pri Bratislave – Studené – skládka KO II | Register A | SK/EZ/SC/818 | Most pri Bratislave | Senec | Bratislavský |
| SC (006) / Most pri Bratislave – Studené – skládka KO II | Register C | SK/EZ/SC/818 | Most pri Bratislave | Senec | Bratislavský |
| SC (007) / Most pri Bratislave – V časť – pochovaná skládka | Register A | SK/EZ/SC/819 | Most pri Bratislave | Senec | Bratislavský |
| SC (007) / Most pri Bratislave – V časť – pochovaná skládka | Register C | SK/EZ/SC/819 | Most pri Bratislave | Senec | Bratislavský |
| SC (008) / Most pri Bratislave – Z od farmy Prucké – skládka KO | Register A | SK/EZ/SC/820 | Most pri Bratislave | Senec | Bratislavský |
| SC (009) / Tomášov – Pri Malom Dunaji – skládka KO | Register A | SK/EZ/SC/821 | Tomášov | Senec | Bratislavský |
| SC (009) / Tomášov – Pri Malom Dunaji – skládka KO | Register C | SK/EZ/SC/821 | Tomášov | Senec | Bratislavský |
| SC (010) / Veľký Biel – skládka KO pri jazere | Register A | SK/EZ/SC/822 | Veľký Biel | Senec | Bratislavský |
| SC (011) / Vlky – J od obce – pochovaná skládka | Register A | SK/EZ/SC/823 | Vlky | Senec | Bratislavský |
| SC (011) / Vlky – J od obce – pochovaná skládka | Register C | SK/EZ/SC/823 | Vlky | Senec | Bratislavský |
| SC (012) / Zálesie – Z od PD – skládka KO | Register A | SK/EZ/SC/824 | Zálesie | Senec | Bratislavský |
| B2 (001) / Bratislava – Podunajské Biskupice – ČS PHM ul. Svornosti | Register C | SK/EZ/B2/1162 | Bratislava – Podunajské Biskupice | Bratislava II | Bratislavský |
| B2 (002) / Bratislava – Podunajské Biskupice – skládka na Lieskovskej ceste | Register C | SK/EZ/B2/1163 | Bratislava – Podunajské Biskupice | Bratislava II | Bratislavský |
| B2 (003) / Bratislava – Ružinov – ČS PHM Herlianska | Register C | SK/EZ/B2/1164 | Bratislava – Ružinov | Bratislava II | Bratislavský |
| B2 (004) / Bratislava – Ružinov – ČS PHM Hraničná | Register C | SK/EZ/B2/1165 | Bratislava – Ružinov | Bratislava II | Bratislavský |
| B2 (005) / Bratislava – Ružinov – ČS PHM Kvačalova | Register C | SK/EZ/B2/1166 | Bratislava – Ružinov | Bratislava II | Bratislavský |
| B2 (006) / Bratislava – Ružinov – ČS PHM Prievozská | Register C | SK/EZ/B2/1167 | Bratislava – Ružinov | Bratislava II | Bratislavský |
| B2 (007) / Bratislava – Ružinov – ČS PHM Ružinovská | Register C | SK/EZ/B2/1168 | Bratislava – Ružinov | Bratislava II | Bratislavský |
| B2 (008) / Bratislava – Ružinov – ČS PHM Trenčianska | Register C | SK/EZ/B2/1169 | Bratislava – Ružinov | Bratislava II | Bratislavský |
| B2 (010) / Bratislava – Ružinov – letisko M. R.Štefánika – staré sklady LPH | Register C | SK/EZ/B2/1170 | Bratislava – Ružinov | Bratislava II | Bratislavský |
| B3 (001) / Bratislava – Nové Mesto – ČS PHM Račianska | Register C | SK/EZ/B3/1171 | Bratislava – Nové Mesto | Bratislava III | Bratislavský |
| B3 (002) / Bratislava – Rača – Krasňany – ČS PHM v areáli DPMB | Register C | SK/EZ/B3/1172 | Bratislava – Rača | Bratislava III | Bratislavský |
| B3 (003) / Bratislava – Rača – Na Pántoch 18 – areál bývalého mäsokombinátu | Register C | SK/EZ/B3/1173 | Bratislava – Rača | Bratislava III | Bratislavský |
| B4 (001) / Bratislava – Devínska Nová Ves – Volkswagen Slovakia – areál závodu | Register C | SK/EZ/B4/1174 | Bratislava – Devínska Nová Ves | Bratislava IV | Bratislavský |
| B4 (002) / Bratislava – Lamač – diaľničná ČS PHM | Register C | SK/EZ/B4/1175 | Bratislava – Lamač | Bratislava IV | Bratislavský |
| B4 (003) / Bratislava – Lamač – križovatka diaľnice a cesty do DNV | Register C | SK/EZ/B4/1176 | Bratislava – Lamač | Bratislava IV | Bratislavský |
| B4 (004) / Bratislava – Lamač – zrušená ČS PHM | Register C | SK/EZ/B4/1177 | Bratislava – Lamač | Bratislava IV | Bratislavský |
| B5 (001) / Bratislava – Jarovce – Veľké Diely | Register C | SK/EZ/B5/1178 | Bratislava – Jarovce | Bratislava V | Bratislavský |
| B5 (002) / Bratislava – Petržalka – ČS PHM Lúky I | Register C | SK/EZ/B5/1179 | Bratislava – Petržalka | Bratislava V | Bratislavský |
| B5 (003) / Bratislava – Petržalka – ČS PHM Lúky II | Register C | SK/EZ/B5/1180 | Bratislava – Petržalka | Bratislava V | Bratislavský |
| B5 (005) / Bratislava – Petržalka – HYDRONIKA DEE – areál bývalého závodu ZŤS | Register C | SK/EZ/B5/1181 | Bratislava – Petržalka | Bratislava V | Bratislavský |
| MA (001) / Gajary – smerom na Kostolište – odkalisko | Register C | SK/EZ/MA/1321 | Gajary | Malacky | Bratislavský |
| MA (003) / Lozorno – Osičníky – skládka PD | Register C | SK/EZ/MA/1322 | Lozorno | Malacky | Bratislavský |
| MA (004) / Malacky – areál Kablo | Register C | SK/EZ/MA/1323 | Malacky | Malacky | Bratislavský |
| MA (005) / Malacky – ČS PHM Brnenská ul. | Register C | SK/EZ/MA/1324 | Malacky | Malacky | Bratislavský |
| MA (006) / Malacky – ČS PHM Pezinská ul. | Register C | SK/EZ/MA/1325 | Malacky | Malacky | Bratislavský |
| MA (006) / Malacky – ČS PHM Pezinská ul. | Register B | SK/EZ/MA/1325 | Malacky | Malacky | Bratislavský |
| MA (007) / Pernek – ČS PHM – zrušená | Register C | SK/EZ/MA/1326 | Pernek | Malacky | Bratislavský |
| MA (008) / Plavecký Štvrtok – zrušené stredisko ZNS a ZPS Láb IA | Register C | SK/EZ/MA/1327 | Plavecký Štvrtok | Malacky | Bratislavský |
| MA (009) / Rohožník – Rybník – Zákluk – skládka s OP | Register C | SK/EZ/MA/1328 | Rohožník | Malacky | Bratislavský |
| MA (010) / Sološnica – ČS PHM – zrušená | Register C | SK/EZ/MA/1329 | Sološnica | Malacky | Bratislavský |
| MA (011) / Studienka – Na Tehelni – skládka s OP | Register C | SK/EZ/MA/1330 | Studienka | Malacky | Bratislavský |
| MA (012) / Stupava – ČS PHM smerom k Borinke – zrušená | Register C | SK/EZ/MA/1331 | Stupava | Malacky | Bratislavský |
| MA (013) / Závod – S od Studienky – havária ropovodu | Register C | SK/EZ/MA/1332 | Závod | Malacky | Bratislavský |
| MA (014) / Závod – smerom k Studienke – odkaliská | Register C | SK/EZ/MA/1333 | Závod | Malacky | Bratislavský |
| SC (001) / Bernolákovo – Pieskovisko – skládka s OP | Register C | SK/EZ/SC/1508 | Bernolákovo | Senec | Bratislavský |
| SC (002) / Bernolákovo – východ – ČS PHM smer Senec | Register C | SK/EZ/SC/1509 | Bernolákovo | Senec | Bratislavský |
| SC (003) / Dunajská Lužná – Jánošíková – skládka s OP | Register C | SK/EZ/SC/1510 | Dunajská Lužná | Senec | Bratislavský |
| SC (004) / Malinovo – Patovská cesta – skládka s OP | Register C | SK/EZ/SC/1511 | Malinovo | Senec | Bratislavský |
| SC (005) / Miloslavov – Alžbetin Dvor – skládka KO | Register C | SK/EZ/SC/1512 | Miloslavov | Senec | Bratislavský |
| SC (007) / Most pri Bratislave – západ – ČS PHM – zrušená | Register C | SK/EZ/SC/1513 | Most pri Bratislave | Senec | Bratislavský |
| SC (008) / Nová Dedinka – Nová Ves pri Dunaji – skládka s OP | Register C | SK/EZ/SC/1514 | Nová Dedinka | Senec | Bratislavský |
| SC (009) / Senec – Červený majer – skládka s OP | Register C | SK/EZ/SC/1515 | Senec | Senec | Bratislavský |
| SC (010) / Senec – ČS PHM – smer Bratislava | Register C | SK/EZ/SC/1516 | Senec | Senec | Bratislavský |
| SC (010) / Senec – ČS PHM – smer Bratislava | Register B | SK/EZ/SC/1516 | Senec | Senec | Bratislavský |
| SC (011) / Tureň – Zonc – skládka s OP | Register C | SK/EZ/SC/1517 | Tureň | Senec | Bratislavský |
| SC (012) / Vlky – Pod hrádzou – skládka KO | Register C | SK/EZ/SC/1518 | Vlky | Senec | Bratislavský |
| B2 (1836) / Bratislava – Ružinov – Drutechna – Záhradnícka – Bajkalská | Register A | SK/EZ/B2/1836 | Bratislava – Ružinov | Bratislava II | Bratislavský |
| B2 (1904) / Bratislava – Ružinov – Prístav | Register B | SK/EZ/B2/1904 | Bratislava – Ružinov | Bratislava II | Bratislavský |
| PK (1977) / Budmerice – skládka Mrchovisko | Register B | SK/EZ/PK/1977 | Budmerice | Pezinok | Bratislavský |
| PK (1983) / Pezinok – Za Glejovkou – nelegálna skládka odpadu | Register B | SK/EZ/PK/1983 | Pezinok | Pezinok | Bratislavský |
| PK (1983) / Pezinok – Za Glejovkou – nelegálna skládka odpadu | Register C | SK/EZ/PK/1983 | Pezinok | Pezinok | Bratislavský |
| B1 (1986) / Bratislava – Staré Mesto – Twin City – južná časť | Register B | SK/EZ/B1/1986 | Bratislava – Staré Mesto | Bratislava I | Bratislavský |
| B1 (1986) / Bratislava – Staré Mesto – Twin City – južná časť | Register C | SK/EZ/B1/1986 | Bratislava – Staré Mesto | Bratislava I | Bratislavský |
| B2 (2044) / Bratislava – Ružinov – znečistenie v okolí plánovanej R7 | Register B | SK/EZ/B2/2044 | Bratislava – Ružinov | Bratislava II | Bratislavský |
| B5 (2047) / Bratislava – Petržalka – Kopčianska – okolie vojenského cintorínu | Register A | SK/EZ/B5/2047 | Bratislava – Petržalka | Bratislava V | Bratislavský |
| B2 (2057) / Bratislava – Ružinov – Twin City – severná časť | Register B | SK/EZ/B2/2057 | Bratislava – Ružinov | Bratislava II | Bratislavský |
| B2 (2057) / Bratislava – Ružinov – Twin City – severná časť | Register C | SK/EZ/B2/2057 | Bratislava – Ružinov | Bratislava II | Bratislavský |
| B2 (2059) / Bratislava – Ružinov – I. kanál chemických odpadových vôd | Register B | SK/EZ/B2/2059 | Bratislava – Ružinov | Bratislava II | Bratislavský |
| B3 (2060) / Bratislava – Nové Mesto – CHZJD – výroba hnojív | Register B | SK/EZ/B3/2060 | Bratislava – Nové Mesto | Bratislava III | Bratislavský |
| B3 (2061) / Bratislava – Nové Mesto – CHZJD – výroba gumárenských chemikálií | Register B | SK/EZ/B3/2061 | Bratislava – Nové Mesto | Bratislava III | Bratislavský |
| B3 (2062) / Bratislava – Nové Mesto – CHZJD – výroba trhavín | Register B | SK/EZ/B3/2062 | Bratislava – Nové Mesto | Bratislava III | Bratislavský |
| B3 (2063) / Bratislava – Nové Mesto – CHZJD – závod Mieru | Register B | SK/EZ/B3/2063 | Bratislava – Nové Mesto | Bratislava III | Bratislavský |
| B3 (2064) / Bratislava – Nové Mesto – CHZJD – bývalá výroba | Register B | SK/EZ/B3/2064 | Bratislava – Nové Mesto | Bratislava III | Bratislavský |
| B3 (2065) / Bratislava – Nové Mesto – CHZJD – logistika | Register B | SK/EZ/B3/2065 | Bratislava – Nové Mesto | Bratislava III | Bratislavský |
| MA (2083) / Malacky – práčovne a čistiarne | Register A | SK/EZ/MA/2083 | Malacky | Malacky | Bratislavský |
| B1 (2084) / Bratislava – Staré Mesto – Čulenova – New City Centre, IV. obytná veža | Register B | SK/EZ/B1/2084 | Bratislava – Staré Mesto | Bratislava I | Bratislavský |
| MA (2106) / Kuchyňa – pod Skalnatou, štôlne a haldy | Register A | SK/EZ/MA/2106 | Kuchyňa | Malacky | Bratislavský |
| PK (2125) / Pezinok – Trojárová, štôlne a haldy | Register A | SK/EZ/PK/2125 | Pezinok | Pezinok | Bratislavský |
| B2 (2171) / Bratislava – Ružinov – znečistenie pod Prístavným mostom | Register A | SK/EZ/B2/2171 | Bratislava – Ružinov | Bratislava II | Bratislavský |
| B5 (2188) / Bratislava – Petržalka – znečistenie pri lávke cez Chorvátske rameno | Register A | SK/EZ/B5/2188 | Bratislava – Petržalka | Bratislava V | Bratislavský |
| SC (2193) / Rovinka – zakopaný odpad z CHZJD | Register A | SK/EZ/SC/2193 | Rovinka | Senec | Bratislavský |








