
Sledujte živě tiskovou konferenci před jednáním Poslanecké sněmovny s Anna Hubáčková, Zdeněk Nekula a Marek Výborný
Autor príspevku a foto Ministerstvo životního prostředí on Facebook
KRUTOHLAV HNEDÝ - majster kamufláže
Máj je mesiac kedy to v lesoch žije, rôzne druhy vtákov práve teraz vychovávajú svoje mláďatká.
Jedným zo zaujímavých druhov, ktoré môžete vidieť je aj Krutohlav hnedý - majster kamufláže, farbou pripomína kôru stromov. Je z čeľade ďatľovité, pričom vôbec nepripomína ďatľa. Hniezdi v máji až júni raz ročne v dutinách, ktoré si na rozdiel od ostatných ďatľov sám netesá. V prípade, ak by ste ho chytili do ruky, krútil by hlavou ako had, podľa čoho dostal svoje pomenovanie.
Pozrite si video, ktoré spracovala CHKO Vihorlat
Krutohlav hnedý (Jynx torquilla) je druh z čeľade ďatľovité. A je to náš jediný sťahovavý ďateľ. Svojim sfarbením pripomína kôru stromov.
V Bratislave vznikne rehabilitačná stanica pre zranené živočíchy
Dnes bola podpísaná zmluva o prenájme pozemku, na ktorom vyrastie nová rehabilitačná stanica pre zranené a hendikepované živočíchy priamo v areáli Zoologickej záhrady Bratislava ZOO Bratislava.
"Je to významný krok pre ochranu prírody v hlavnom meste a jeho okolí. Bratislava dlhodobo čelí najväčšiemu počtu nahlásených prípadov zranených chránených živočíchov, no doteraz tu chýbalo miesto, kde by mohli dostať odbornú pomoc. Vďaka spolupráci s hlavným mestom a zoo vytvoríme priestor, kde tieto živočíchy nájdu potrebnú starostlivosť, aby sa mohli vrátiť späť do prírody,“ uvádza generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky, Roman Fajth.
Viac sa dočítate v tlačovej správe na našej webovej stránke
https://www.sopsr.sk/web/?cl=21228
Mapovanie chránených rastlinných druhov v CHKO Malé Karpaty pokračuje.
Niektoré z nich už stihli odkvitnúť a iné ako napr. hmyzovník Holubyho (Ophrys holubyana) kvitne v plnej kráse. A aj vďaka niektorým z vás sa nám podarilo zmapovať niekoľko nových lokalít.
Dokonca hmyzovník Holubyho nás nečakane potešil aj na lokalite, ktorú sme minulý rok vyčistili od nahromadenej biomasy.
Popis foto a video:
1. a 2. hmyzovník Holubyho (Ophrys holubyana)
3. a 4. vstavač purpurový (Orchis purpurea)
5. vstavač bledý (Orchis pallens)
6. neotinea trojzubá (Neotinea tridentata)
7., 8. a 9. červenohlav obyčajný (Anacamptis morio)
10. prilbovka dlholistá (Cephalandera longifolia)
Text/foto: Michaela Fuňová
VYHODNOTENIE rýchlej súťaže „BYSTRÉ OČKO“
Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili do našej súťaže zameranej na poznávanie prírody!
Správna odpoveď:
SOKOL SŤAHOVAVÝ (Falco peregrinus)
Víťazom, ktorého sme vyžrebovali zo správnych odpovedí, sa stáva:
[Peter Dudáš]
Srdečne gratulujeme!
Víťaza budeme kontaktovať cez správu, aby sme sa dohodli na zaslaní výhry.
________________________________________
VEDELI STE, ŽE...?
Sokol sťahovavý (Falco peregrinus) je najrýchlejšie lietajúcim vtákom na svete a zároveň jedným z najpôsobivejších dravcov našej planéty.
Je to kozmopolitný druh, ktorý sa vyskytuje na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy. Vyhýba sa však niektorým oblastiam, ako sú rozsiahle časti Južnej Ameriky, Nový Zéland či Island. V Európe je najpočetnejší v Španielsku, Veľkej Británii, Francúzsku, Rusku a Taliansku.
Na Slovensku obýva najmä karpatské pohoria – od nižších kopcov až po vysokohorské oblasti (okrem najvyšších nad hornou hranicou lesa a nížin). Zaujímavosťou je, že v niektorých krajinách hniezdi aj v mestách – na výškových budovách alebo stĺpoch elektrického vedenia, ak má k dispozícii vhodnú búdku.
Vzhľad:
– tmavosivá vrchná časť tela
– svetlé brucho s kvapkovitými škvrnami a priečnym pruhovaním
– výrazný „fúz“ na tvári
– samica je podstatne väčšia než samec
– rozpätie krídel: 100–110 cm
Na Slovensku prešla jeho populácia zložitým vývojom – od úpadku spôsobeného ľudskou činnosťou až po úspešnú obnovu vďaka cieľavedomej ochrane. Je dôkazom toho, že dlhodobé úsilie na ochranu prírody má zmysel.
Viac informácií nájdete na:
www.sopsr.sk
www.dravce.sk
#bystreocko #ochranaprirody #CHKO #25rokovSOPSR #ochranavtactva
Pozývame Vás na ČINT 2025
Čistenie Nízkych Tatier, ktorý organizuje 31. mája Národný park Nízke Tatry
ČO sa bude ČISTIŤ?
Spoločne sa bude čistiť RIEKA HRON v úseku NEMECKÁ - LUČATÍN.
KDE a KEDY ČISTENIE ZAČÍNA?
Zraz bude o 9:00 hod. pri lodenici Miša Šaradína (GPS: 48.8141844N, 19.4178417E) na adrese Ulica Sama Chalupku 130/35, Nemecká. (www.rafting-hron.sk)
BLIŽŠIE INFORMÁCIE nájdete v príspevku nižšie
Na čistenie je potrebné sa nahlásiť
.
Kontaktná osoba:
Dan Harťanský: +421 903 298 175, dan.hartansky@napant.sk
Spoločne dokážeme veľké veci!
RSS Error: This XML document is invalid, likely due to invalid characters. XML error: > required at line 22, column 60
Více než třetina kontrol provedených Českou obchodní inspekcí v roce 2024 odhalila porušení zákona č. 542/2020 Sb., o výrobcích s ukončenou životností. Cílená kontrolní akce ve čtvrtém čtvrtletí dokonce zjistila… [...]
Nebeská koza neboli bekasina otavní je ptačí druh, zástupce bahňáků. Tohoto nenápadného bílo-hnědého ptáčka o velikosti kosa můžeme dobře poznat podle nápadně krátkých nohou a úzkého tenkého zobáčku. Tajemné lidové… [...]
S rozvojem technologií nacházejí drony stále širší využití – nejen v zemědělství, ale také v ochraně přírody. Výrazným příkladem je jejich nasazení při vyhledávání srnčat a jiných mláďat ukrytých ve… [...]
Ve Vyškově přibude u Lulečského potoka další mokřad a také soustava tůní, jde o pozemky o výměře zhruba 12 000 metrů čtverečních. Město chce tímto záměrem zvýšit schopnost území zadržovat… [...]
V jaderné elektrárně Temelín se nedávno vylíhla čtyři mláďata sokola stěhovavého. Sokolí pár je na svět přivedl v budce na druhé nejvyšší stavbě v areálu, stometrovém ventilačním komíně, a to… [...]
Silničáři ve Zlínském kraji letos ošetří historická stromořadí u Zdounek a Kvasic na Kroměřížsku. Obě stojí podél silnic třetí třídy. Plánují také obnovu aleje u silnice druhé třídy mezi Valašským… [...]
BAHNA NEJDOU DĚLAT BEZ VODY!
Voda je základ života na Zemi a nedílnou součástí krajiny střední Evropy. I v naší rezervaci V Bahnách na Rakovnicku naleznete vodní tělesa.
V Bahnách je totiž mokřad, rašelinná louka, kde právě přítomnost vody podporuje výskyt vzácných a chráněných druhů rostlin i živočichů.
Na vodu jsou V Bahnách navázáni například obojživelníci včetně několika druhů čolků, hmyz, ale i rostliny včetně kriticky ohrožené kohátky kalíškaté!
Podívejte se na záběry Michala Gálika a Tomáše Jůnka z naší rezervace!
„Práce pro přírodu může být opravdu pro každého, třeba pro vystudovaného strojaře, jako jsem já. Ochraně přírody, ale dnes už hlavně environmentálnímu vzdělávání, se věnuji přes pětadvacet let. Za tu dobu se povedlo u nás v regionu vytvořit nespočet naučných stezek, programů a výukových materiálů o přírodě. Vzdělávání se věnuji společně se svou ženou Jarmilkou, se kterou pořádáme naučné programy pro děti i dospělé, a to nejenom v národním parku, ale i v Krásné Lípě, kde máme Plšíkovu zahradu, o níž si dovolím říct, že je rájem pro duši i zvídavou mysl. Kromě dětí pomáháme s prohloubením vědomostí i pedagogům. Jsem nadšený, když s námi vyrazí do terénu, a my jim umožníme, aby jejich setkání s přírodou bylo opravdové, nenaučené jen z učebnic a přírodopisných filmů. Například blízké noční setkání s netopýry při jejich výzkumu je nezapomenutelným zážitkem. Díky tomu, mohou dětem vyprávět své vlastní zážitky a získat je pro ochranu přírody stejně, jako se to stalo mě, když jsem byl dítě. Vedle vzdělávacích aktivit se věnuji ještě oddílu Junior Ranger, tedy mladým ochráncům přírody. Kromě učení o přírodě kolem nás jim předávám i zálesácké dovednosti – jak pracovat s mapou, jak se orientovat v přírodě, jak zvládat první pomoc. Je úžasné sledovat, jak se děti postupně sžívají s přírodou a ta se stává jejich parťákem – nejenom krásnou kulisou pro výlety. Jsem přesvědčen, že když lidé přírodu doopravdy poznají a zažijí ji na vlastní kůži, pochopí, proč je potřeba ji chránit. Dělá mi proto velkou radost, že je o výuku v našem národním parku takový zájem. Těším se, že se někdy společně potkáme při vašich poznávacích výpravách u nás v Národním parku České Švýcarsko. Jakub Juda, vedoucí oddělení veřejných vztahů, Správa Národního parku České Švýcarsko NP České Švýcarsko #proceskouprirodu
JAK SE LETOS DAŘÍ SÝCŮM ROUSNÝM V KRUŠNÝCH HORÁCH?
Vrcholové partie Krušných hor jsou dlouhodobou výzkumnou lokalitou kolegyně Markéty Zárybnické z katedry ekologie.
Každoročně zde v hnízdní sezoně kontroluje na dvě stovky budek a jejich obyvatele. Tyto budky jsou uzpůsobeny pro typického zástupce sov obývajícího naše nejvyšší pohoří - sýce rousného.
Výzkum hnízdní ekologie sýců i dalších ptáků obnáší přímo v terénu počítání, měření a vážení snůšek; dále pak analýza kořisti, kterou si sýci do budek nosí - myšice a jiné drobné savce nebo ptáky.
Nově se tým v projektu podpořeném grantem od Grantová agentura České republiky (GA ČR) zaměří i na chemické látky, které v minulosti znečistily Krušné hory díky průmyslovým aktivitám a které se dostaly do potravního řetězce sýců právě prostřednictvím drobných savců.
DEADLINE FOR APPLICATION TO OUR NEW BLENDED MSc. PROGRAM IS 30TH JUNE!
Behind the Smart Sustainable Solutions MSc is a strong European consortium of universities, research centers, and industry leaders - all committed to advancing sustainability through cutting-edge education and real-world innovation.
These partners bring together expertise in IoT, environmental science, and sustainable development to create an interdisciplinary programme that prepares you to tackle global challenges.
Curious about how this collaboration shapes your learning experience and career prospects?
Discover more about the programme, its unique curriculum, and opportunities here:
https://shorturl.at/D3hPB
#IROUpdates #fzp #czu #ECOLUTION #SmartSustainability #ErasmusPlus #HigherEducation #SustainabilityLeadership #InnovationInEducation #EmpoweringMindsForSustainability #FutureOfLearning #GreenTechEducation
Ecolution MSc International FZP CZU Fakulta životního prostředí - ČZU v Praze Cerca Abroad Evolutionary Archetypes SL AgriWatch AquaBioTech Group Politeknika Txorierri
Aj spoločnosti HÍLEK a spol., a.s. sú blízke environmentálne ciele.
Organizácia HÍLEK a spol., a.s. sa zameriava na výstavbu, rekonštrukcie, infraštruktúru a reality s cieľom trvalo zlepšovať starostlivosť o životné prostredie.
#vyhovorkyuznEMAS #emas
Organizácia HÍLEK a spol., a.s. sa zameriava na výstavbu, rekonštrukcie, infraštruktúru a reality s cieľom trvalo zlepšovať starostlivosť o životné prostredie.
#vyhovorkyuznEMAS #emas
Fotek přírody není nikdy dost! A proto vám dnes přinášíme další snímky od našich kolegů. S některými se ještě na skok vrátíme do zimy.
Fotil Miroslav Havira z našeho regionálního pracoviště Olomoucko.
Občianska iniciatíva STOP ZELENÁ sa snaží vyvíjať osvetovú činnosť v oblasti ochrany životného prostredia, znižovať odpad v podobe „ľudských stôp“ zanechaných vo voľnej prírode, ale aj v mestách a regiónoch, a tak vytvárať priaznivejšie životné prostredie pre budúce generácie v súlade s princípom trvalo udržateľného rozvoja Slovenska.
Občianske združenie STOP ZELENÁ a jej bratislavskí členovia a sympatizanti sa rozhodli vstúpiť do komunálnej politiky v Bratislave a preto založili občiansku platformu
Cieľom občianskej platformy je zlepšovanie informovanosti širokej verejnosti o živote a komunálnej politike v Bratislave, pomáhať zachovávať historické hodnoty mesta a budovať hrdosť na hlavné mesto Slovenskej republiky – na našu Bratislavu.
Žijeme Bratislavou…sme BratislavA pozitív:-)
Budeme kandidovať v komunálnych voľbách 2022
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.