Európska zelená dohoda
Ministri životného prostredia členských štátov EÚ dnes prostredníctvom neformálnej videokonferencie diskutovali o tom, ako môžu iniciatívy v rámci Zelenej dohody pre Európu pomôcť obnove pandémiou ochromené ekonomiky a budovanie odolnejšie a udržateľnejšiu Európy. Hovorili aj o nedávno zverejnenom plánu obnovy a jeho úlohu pri zaistení investičného prostredia podporujúceho zelený rast a zamestnanosť.
Z pohľadu súčasného diania bolo najaktuálnejším témou prerokovanie plánu obnovy po pandémiu COVID-19.
Pre SR bude zásadné využiť prostriedky z plánu obnovy na investície v oblastiach “zelenej infraštruktúry”, čisté mobility, renovácie budov, zvyšovanie energetickej účinnosti, podpory nízkoemisných zdrojov energie či obehového hospodárstva.
Obnovu po pandémiu COVID-19 vidia ministri životného prostredia EÚ v súvislosti s hlavnými iniciatívami Zelené dohody, medzi ktoré patrí návrh európskeho právneho rámca pre klímu. Podľa ČR by návrh nemal v tejto chvíli prekračovať rámec toho, čo už bolo dohodnuté Európskou radou a stanovovať nové ciele alebo prejudikovať nadchádzajúce debaty týkajúce sa možného navýšenia ciele v oblasti klímy do roku 2030. Diskusia o tomto zvýšení môžu začať až po tom, čo Európska komisia zverejní posúdenie jeho vplyvu, a to nielen na EÚ ako celok, ale na jednotlivé členské štáty.
Dôležitou iniciatívou je aj stratégia EÚ na ochranu biodiverzity, ktorá bola zverejnená v máji tohto roku. Ministri členských štátov sa na rokovania zhodli, že obnova biodiverzity a prírodných ekosystémov je kľúčom k posilneniu našej odolnosti, predchádzanie vzniku a šírenia budúcich chorôb.
Zelená dohoda zároveň vyvolala diskusie o obehovom hospodárstve, ku ktorému bol v marci tohto roka vydaný nový akčný plán.