G-X9M9DD884Y
Site Loader
Panenská 2, Bratislava 811 03

Dychberúce zábery, veľmi aktuálne témy, inšpirácie, optimizmus, aj mrazivé pocity z otázky, či sme ako ľudstvo naozaj nepoučiteľní. Každý z pätice víťazných snímok 46. ročníka medzinárodného filmového festivalu EKOFILM u porotcov niektorý z týchto pocitov vyvolal. Hlavnú cenu ministra životného prostredia Richarda Brabca získal ruský film Losos nerka. Červená ryba. Film vďaka úchvatným záberom aj výpovediam miestnych odborníkov a znalcov pomáha uvedomiť si krehkú rovnováhu prírodných ekosystémov, od ktorých závisí náš život.

Tohtoročný hlavný porotca režisér Tomáš Hulík na víťaznom snímke Losos nerka. Červená ryba režisérov Dmitriho Shpilenoka a Vladislava Grishina oceňuje excelentnú kameru a vynikajúci scenár.

“Na jednej strane zábery desiatok až stoviek medveďov loviacich lososy v úchvatnom panoráme Kamčatky, na tej druhej hrôzostrašné obrázky pytliakov, ktorí sú schopní za deň uloviť a zozbierať 800 kg lososieho kaviáru, robí z tohto filmu bezkonkurenčne najlepšiu snímku tohtoročného festivalu,” vyzdvihuje tohtoročného víťaza Hulík.

Cenu prezidenta festivalu film Slobodný prales

Cenu prezidenta festivalu Ladislava Mika si tento rok odnáša film režiséra Zdeňka Zvonka Slobodný prales, ktorý zachytáva snahu ľudí z celej republiky uchovať kus nedotknutej prírody Bielych Karpát a ochrániť ju formou súkromnej rezervácie.

“Je to film dokumentujúce snahu miestnych ľudí zachrániť prirodzene fungujúci pôvodný les na Valašskokloboucku. Cenné je aj to, že celá iniciatíva vychádza takzvane zospodu, od ľudí, ktorí si uvedomujú hodnotu miest v okolí ich domova a nie sú pritom súčasťou oficiálnych inštitúcií ochrany prírody. Myslím si, že si ich snaha zaslúži ocenenie rovnako ako film, ktorému boli inšpiráciou, “dopĺňa prezident festivalu Ladislav Miko.

Kategóriu Krásy prírody vyhral americký snímka Posledný ľad od Scotta Ressler.

“Svojou krásou ohromujúce zábery krajiny či zvierat v ich prirodzenom prostredí sa prelínajú s autentickými výpoveďami miestnych obyvateľov. Podávajú tak alarmujúce správu o tom, čo sa deje v Arktíde, mieste, ktoré nám môže pripadať vzdialené, ale v skutočnosti s našimi európskymi životmi úzko súvisí, “povedala porotkyňa Blažena Húsková.

Víťazom kategórie Stredoeurópske filmy porota zvolila nemecký film režisérov Henryho M. Mixa a Boasa Schwarze Na tenkom ľade.

“Pútavý film Na tenkom ľade nám ukazuje nádhernú prírodu ruskej Sibíri, ale zároveň alarmujúce klimatické zmeny v tejto rozľahlej oblasti. Precíznym spôsobom prepojil nádhernú kameru s unikátnymi zábermi prírody natočenými z dronov. Vedcom a filmárom sa podarilo vo filme preniknúť do miest, ktoré pre nich bola celé desaťročia nedostupná, “hodnotí porotca Martin Čech. “Porota chce zdôrazniť, ako tento film poukazuje na málo známu časť našej planéty, ktorá možno drží dôležitý kľúč k prežitiu ľudstva,” dopĺňa ho ďalší z porotcov Michael Havas.

Zo súťažnej desiatky Krátkych filmov zvíťazil taliansky Robin Food režiséra Pavla Maximova.

“Výborný dokument o veľmi aktuálnej téme plytvanie potravinami. Čo s prebytkami? Zachrániť, uvariť a ponúkať za dobrovoľný príspevok. Super filmík, ktorý zachytáva super nápad, “opisuje šéfporotce Hulík.

Vedľa predsedu poroty režiséra Tomáša Hulíka a prezidenta festivalu Ladislava Mika zábery hodnotil režisér Jan E. Svatoš, česko-novozélandský tvorca Michael Havas, kameraman Martin Čech, herečka Lucie Zedníčková, lektorka Blažena Húsková a vedúci katedry environmentálnych štúdií FSS MU Karel Stibral.

Post Author: TS

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *