G-X9M9DD884Y
Site Loader
Panenská 2, Bratislava 811 03

Čičmany sa uchádzajú o Európsku cenu obnovy dediny 🔝
✊DRŽTE PALCE✊

👉Obec dnes navštívili členovia hodnotiacej komisie z celej Európy.
👉Čičmany, ktoré sú známe maľovanými zrubovými drevenicami, majú v súťaži vyčlenených päť hodín na prezentáciu obce.
👉Tohtoročným kritériom hodnotenia dediny je motto “V ústrety budúcnosti“.
👉Malebná slovenská obec predstavila projekty v oblasti hospodárskeho rozvoja, udržateľnosti, tvorby architektúry a rozvoja cestovného ruchu.
👉Domáci obyvatelia ukázali komisii pečenie chleba v storočnej peci, maľovanie ornamentov, pletenie kopíc a šitie čičmianskych papúč, riasenia miestnych krojov, strúhania šindľov, dlabanie žľabov a pohostili ju tradičnými jedlami.
👉Malebná obec, ktorá sa hrdí titulom “Dedina ako klenotnica”, predstavila zaujímavé projekty rekreačnej turistiky, športové aktivity v okolí a tiež využívanie obnoviteľných zdrojov v penziónoch.

Juraj Moravčík, generálny riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia, ktorá ČIčmany do európskej súťaže nominovala, je
presvedčený, že bohatstvo Slovenska tkvie v jeho regiónoch. “Čičmany získali ocenenie za citlivý a rešpektujúci prístup k zachovávaniu hmotného a nehmotného kultúrneho dedičstva s odkazom pre budúce generácie. Veríme, že svojou krásou a jedinečnou atmosférou zaujmú aj členov hodnotiacej komisie, ktorá do obce prišla z celej Európy.“

👉 Víťazná dedina európskej súťaže bude vyhlásená v septembri 2024 v obci Stadtschlaining v Rakúsku.

Autor príspevku a foto Slovenská agentúra životného prostredia – SAŽP on Facebook

Post Author:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *