G-X9M9DD884Y
Site Loader
Panenská 2, Bratislava 811 03

Vláda SR schválila návrh zákona z dielne Úradu pre verejné obstarávanie podpore ekologických vozidiel cestnej dopravy. Hlavným zámerom je záväzok na znižovanie emisií skleníkových plynov a zvýšenie podielu spotreby energie z obnoviteľných zdrojov.

Hlavným zámerom je záväzok na postupné znižovanie emisií skleníkových plynov najmenej o 40 percent do roku 2030 v porovnaní so stavom v roku 1990. Podiel spotreby energie z obnoviteľných zdrojov by sa mal zároveň zvýšiť minimálne o 27 percent.

Navrhovaný zákon preberá novú smernicu Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie z 20. júna 2019 o podpore ekologických a energeticky úsporných vozidiel cestnej dopravy. Smernica je súčasťou komplexnej politiky EÚ v tejto oblasti s viacerými ambicióznymi záväzkami. Okrem už spomínaných k ním patria aj dosiahnutie úspor energie aspoň o 27 percent a tiež zvýšenie energetickej bezpečnosti, konkurencieschopnosti a udržateľnosti v EÚ. Cieľom je dekarbonizácia odvetvia dopravy najmä nákupom ekologických vozidiel.

Návrh zákona o podpore ekologických vozidiel cestnej dopravy má po schválení v Národnej rade SR nadobudnúť účinnosť 2. augusta 2021.

Schválený materiál je k dispozícii TU 

Zdroj: uvo.gov.sk

Post Author: TS

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *